Zielony Szpital Przyszłości – program zrównoważonego rozwoju środowiskowego NEO Hospital - dlaszpitali.pl

Zielony Szpital Przyszłości – program zrównoważonego rozwoju środowiskowego NEO Hospital

OPM_4_22_Zielony_Szpital_Przyszlosci_program_zrownowazonego_rozwoju_srodowiskowego_NEO_Hospital_fot1

Szpitale, jako placówki wymagające dużej ilości zasobów, zużywają ogromne ilości energii elektrycznej, wody, żywności i materiałów, aby zapewnić wysokiej jakości opiekę. Dlatego kluczowe staje się popularyzowanie zrównoważonych środowiskowo działań i środków, które mogą korzystnie wpłynąć na redukcję śladu węglowego szpitali. 

Zmiana klimatu istotnie wpływa na warunki, w których ludzie się rodzą, dorastają, pracują, żyją i starzeją się, a także na warunki życia codziennego. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zanieczyszczenie powietrza każdego roku przyczynia się do 4,2 mln przedwczesnych zgonów na całym świecie, a całkowite koszty opieki zdrowotnej związane ze zmianą klimatu i zanieczyszczeniem szacuje się na 820 mld USD rocznie. Jednocześnie jednak sam sektor opieki zdrowotnej się do tego poważnego zjawiska przyczynia, odpowiadając za 4% globalnej emisji dwutlenku węgla. Emisje pochodzące bezpośrednio z zakładów opieki zdrowotnej stanowią 17% światowego śladu sektora. Emisje pośrednie z zakupionej energii elektrycznej, gazów medycznych, klimatyzacji i ogrzewania stanowią kolejne 12%. I największy udział emisji, bo aż 71%, pochodzi z łańcucha dostaw opieki zdrowotnej: produkcja, transport, użytkowanie i utylizacja towarów i usług potrzebnych sektorowi. 

Szpitale, jako placówki wymagające dużej ilości zasobów, zużywają ogromne ilości energii elektrycznej, wody, żywności i materiałów, aby zapewnić wysokiej jakości opiekę. Dlatego kluczowe staje się popularyzowanie zrównoważonych środowiskowo działań i środków, które mogą korzystnie wpłynąć na redukcję śladu węglowego szpitali. 

W NEO Hospital działania opieramy o strategię zrównoważanego rozwoju i podejmujemy aktywności zmierzające do doskonalenia tak, by jak najlepiej odpowiadać na oczekiwania naszych pacjentów, interesariuszy oraz wyzwania środowiskowe w akcie solidarności z przyszłymi pokoleniami. 

Na czym polega strategia zrównoważonego rozwoju środowiskowego NEO Hospital? 

Strategia środowiskowa NEO Hospital jest elementem strategii rozwoju, realizowanej od początku powstania szpitala w 2019 r. W naszym przekonaniu „Środowisko” i „Rozwój” nie są odrębnymi wyzwaniami, lecz są połączone związkiem przyczyn i skutków. Dlatego nasze cele biznesowe są zintegrowane z celami społecznymi i środowiskowymi. Strategia zrównoważonego rozwoju pozwala nam osiągać trwały dynamiczny wzrost i wzmacnia przewagę konkurencyjną dzięki temu, że optymalizujemy długoterminowo koszty operacyjne infrastruktury, efektywnie zarządzamy zużyciem materiałów i świadomie realizujemy naszą politykę zakupową z uwzględnieniem aspektów środowiskowych. Cieszymy się zaufaniem otoczenia społecznego i zwiększamy popyt na nasze usługi na drodze poprawy efektywności i jakości zgodnie z modelem opieki opartej na wartości (VBHC). W ciągu trzech ostatnich lat potroiliśmy skalę naszych przychodów. Jednak ten istotny wzrost skali działalności nie wymagał proporcjonalnego zwiększenia wykorzystania zasobów, np. zwiększenie liczby zabiegów o 20% (bez zmiany profilu działania szpitala) nie wypłynęło na zwiększenie wykorzystania infrastruktury łóżkowej czy bloku operacyjnego.

Jak to osiągnęliśmy? Pracowaliśmy nad efektywnością między innymi w oparciu o:

 • przygotowanie budynku i infrastruktury szpitalnej;
 • dobór technologii medycznych wspierających minimalnie inwazyjne zabiegi, pozwalających skracać czas pobytu w szpitalu i okres rekonwalescencji (98% zabiegów w naszym szpitalu odbywa się w wykorzystaniem technik małoinwazyjnych, w tym z wykorzystaniem robota chirurgicznego da Vinci czy technologii rzeczywistości rozszerzonej);
 • wsparcie cyfrowe systemów IT, bezpieczeństwo danych i interoperacyjność danych;
 • rozwój kapitału ludzkiego (szkolenia kadr i edukacja);
 • zapewnienie wydajnej komunikacji z otoczeniem zewnętrznym i wewnątrz organizacji;
 • budowanie kultury organizacyjnej w oparciu o równość i równowagę.

NEO Hospital rozpoznaje związek między zdrowiem ludzkim a środowiskiem i demonstruje to zrozumienie poprzez zarządzanie, strategię i operacje. Łączymy lokalne potrzeby z działaniami środowiskowymi i praktykami profilaktyki pierwotnej, aktywnie angażując się w wysiłki na rzecz wspierania zdrowia środowiskowego społeczności, równości w zdrowiu i zielonej gospodarki. 

Jakie problemy i wyzwania wymagały rozwiązania?

Nasza strategia opiera się na połączonych ze sobą celach biznesowych, społecznych i środowiskowych na rzecz zrównoważonego rozwoju. Cele środowiskowe, jakie sobie wyznaczyliśmy, dotyczą następujących kluczowych obszarów:

 • energia – zarządzamy efektywnością energetyczną, stosujemy rozwiązania w zakresie wykorzystania energii naturalnej, wtórnego wykorzystania energii;
 • woda – ograniczamy i zarządzamy zużyciem wody w szpitalu, stosujemy wydajne i rutynowo sprawdzane instalacje wodne oraz nowoczesne systemy chłodnicze. Regularnie analizujemy jakość wody;
 • substancje chemiczne – unikamy szkodliwych chemikaliów i wykorzystujemy bezpieczne alternatywy, mamy opracowaną politykę i protokoły dotyczące wykorzystywanych substancji chemicznych i materiałów, aby chronić zdrowie pacjentów, pracowników oraz środowisko. Realizujemy politykę opieki zdrowotnej bez użycia rtęci;
 • odpady – ograniczamy, segregujemy i bezpiecznie usuwamy odpady medyczne oraz niemedyczne;
 • farmaceutyki – zarządzamy bezpieczeństwem farmaceutycznym, ograniczamy zużycie leków;
 • budynki – wspieramy koncepcje zdrowego projektowania budynku i terenu wokół szpitala. Budynek jest efektywny energetycznie i ergonomiczny, wyposażony w instalacje w zakresie wykorzystania energii naturalnej, wtórnego wykorzystania energii oraz oświetlenie LED. Stosujemy dachy i nawierzchnie o wysokim współczynniku odbicia i nawierzchnie przepuszczalne, aby zmniejszyć wpływ miejskiej wyspy ciepła, zarządzać wodą deszczową i promować siedliska;
 • sprzęt medyczny i technologie – wykorzystujemy technologie cyfrowe oraz nowoczesne technologie medyczne, w tym roboty chirurgiczne, oferując pacjentom minimalnie inwazyjne zabiegi, skracając czas pobytu w szpitalu i okres rekonwalescencji, zmniejszając zużycie leków i materiałów. Wykorzystujemy urządzenia cyfrowe, rozwiązania chmurowe, pracujemy z elektroniczną dokumentacją medyczną i elektronicznym obiegiem dokumentów (redukcja kosztu obsługi dokumentów o około 75%, redukcja czasu poświęcanego na wyszukanie dokumentu o około 90%, redukcja kosztów generowanych przez zakup materiałów biurowych o około 50%);
 • zakupy – kupujemy bezpieczne i bardziej zrównoważone produkty i materiały, badamy łańcuch wartości i polityki naszych dostawców, przyjęliśmy kodeksy etyki i kodeksy oceny dostawców.

Czytaj też: Jak zaprojektować szpital, w którym pacjenci będą się czuli bezpiecznie i komfortowo?

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 4/2022

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 4/2022

39,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Blok operacyjny XXI wieku – organizacja i funkcjonowanie

Blok operacyjny XXI wieku – organizacja i funkcjonowanie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2022 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2022 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

32,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.