Zachęty do studiów na wybranych kierunkach medycznych. Powstał projekt uchwały - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plZachęty do studiów na wybranych kierunkach medycznych. Powstał projekt uchwały - dlaszpitali.pl
Reklama

Zachęty do studiów na wybranych kierunkach medycznych. Powstał projekt uchwały

opm-dlaszpitali-system-zachęt
fot. iStock

Rząd zajmie się projektem uchwały zmieniającym uchwałę o systemie zachęt do podejmowania studiów na wybranych kierunkach medycznych. Projekt zakłada, że wsparcie w formie przydzielenia mentora absolwentom kierunków studiów pielęgniarstwo, położnictwo i ratownictwo medyczne będzie finansowane ze środków KPO.

Informację o rządowym projekcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie przyjęcia polityki publicznej pod nazwą „System zachęt do podejmowania i kontynuowania studiów na wybranych kierunkach medycznych oraz podjęcia zatrudnienia w zawodzie na lata 2022–2026” opublikowano w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu.

W rządowej informacji czytamy, że 16 grudnia 2022 r. przyjęta została uchwała w sprawie przyjęcia polityki publicznej pod nazwą „System zachęt do podejmowania i kontynuowania studiów na wybranych kierunkach medycznych oraz podjęcia zatrudnienia w zawodzie na lata 2022–2026”, która służy realizacji zobowiązań wynikających z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

W rządowej informacji czytamy, że przyjęty przez Komisję Europejską w grudniu 2023 r. dokument „Council Implementing Decision amending the Implementing Decision of 17 June 2022 on the approval of the assessment of the recovery and resilience plan for Poland” wprowadza zmiany m.in. w odniesieniu do „Systemu zachęt” przez wskazanie, iż opieka mentora, oprócz studentów kierunku pielęgniarstwo, położnictwo i ratownictwa medyczne, zostanie przydzielona również absolwentom tych kierunków.

Przedmiotowa zmiana oznacza, że wsparcie w formie przydzielenia mentora absolwentom kierunków studiów pielęgniarstwo, położnictwo i ratownictwo medyczne będzie również finansowane ze środków KPO.

Opracowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt uchwały polega więc na usunięciu z dokumentu informacji, że mentoring dla absolwentów kierunku pielęgniarstwo, położnictwo oraz ratownictwo medyczne będzie finansowane ze środków budżetu państwa i wskazaniu, iż wszystkie działania przewidziane w „Systemie zachęt” będą finansowane ze środków KPO.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to drugi kwartał 2024 r.

Za opracowanie projektu odpowiada podsekretarz stanu w MZ Marek Kos.

Źródło: PAP Nauka w Polsce Iwona Żurek

Czytaj też: Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu uruchamia studia łączące medycynę z nowymi technologiami

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.