Wynalazek gdańskich naukowców ma pomóc w skutecznym leczeniu kości - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plWynalazek gdańskich naukowców ma pomóc w skutecznym leczeniu kości - dlaszpitali.pl

Wynalazek gdańskich naukowców ma pomóc w skutecznym leczeniu kości

Naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego otrzymali patent na materiał, który ma pozwalać na skuteczniejsze leczenie zakażeń kości. Hybrydowy materiał niszczy bakterie i wspiera regenerację tkanki.

Prof. dr hab. Magdalena Prokopowicz oraz dr Adrian Szewczyk z Katedry i Zakładu Chemii Fizycznej GUMed otrzymali właśnie polski patent na wynalazek o nazwie „Kompozycja farmaceutyczna do implantacji tkanki kostnej, sposób jej otrzymywania oraz jej zastosowanie do leczenia i/lub regeneracji tkanki”. O patencie poinformowano na stronie uczelni.

Ta fachowa nazwa dotyczy materiału złożonego głównie ze sferycznych granulatów (tzw. peletek), które wspierają leczenie zakażeń kości.

Nowość polega na połączeniu w nich porowatego materiału pokrytego antybiotykiem z bioszkłem, które pomaga w mineralizacji tkanki. Materiał spełnia więc dwie role – niszczy bakterie i wspiera regenerację kości.

Do wytworzenia peletek można stosować dobrze już dopracowane metody produkcyjne.

Autorzy wynalazku zwracają uwagę, że w ostatnich 40 latach liczba zapaleń kości i szpiku wzrosła trzykrotnie. Jednocześnie, jak wyjaśniają, zmiany martwicze powstające w wyniku infekcji kości można dostrzec w badaniu rentgenowskim dopiero, gdy 50-75 proc. macierzy kostnej ulegnie zniszczeniu.

Badania nad wynalazkiem prowadzono w ramach konkursu w ramach konkursu OPUS 15. W razie pozyskania kolejnych środków z NCN i NCBR naukowcy chcą prowadzić dalsze badania na żywych organizmach.

Źródło: PAP Nauka w Polsce