Wykorzystanie AI w diagnozowaniu zawału serca - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plWykorzystanie AI w diagnozowaniu zawału serca - dlaszpitali.pl

Wykorzystanie AI w diagnozowaniu zawału serca

opm-dlaszpitali-wykorzystanie-ai-w-diagnozowaniu-zawalu-serca

Coraz częściej sztuczna inteligencja może być wsparciem w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych. Obecnie rozpowszechniana jest aparatura do zdalnej diagnostyki, mierząca pracę serca przez całą dobę. Algorytmy są w stanie usprawnić pracę lekarzy, wykonując całkowity odczyt EKG. Algorytm o nazwie CoDE-ACS przetestowany na 10 286 pacjentach w sześciu krajach, był w stanie wykluczyć zawał serca u ponad dwukrotnie większej liczby pacjentów z dokładnością 99,6% (1).

Narzędzie AI może pomóc w zlikwidowaniu nierówności w diagnozowaniu choroby. Algorytm jest skuteczny, niezależnie od płci, wieku i wcześniejszych problemów zdrowotnych.

Ogromny potencjał algorytmów w kardiologii

Analiza badania EKG, czyli jednego z najbardziej znanych badań, odbywa się obecnie manualnie. Wymaga dużej ekspertyzy i doświadczenia lekarza, który interpretuje wyniki. Rozpoznanie sygnałów EKG jest żmudne i czasochłonne, a czas oczekiwania pacjenta na wyniki może potrwać nawet kilka dni. W przypadku chorób sercowo-naczyniowych profilaktyka i wczesna diagnoza są bardzo istotne. Obecnie, dostępna technologia umożliwia nieustannie monitorowanie pacjentów, zarówno w szpitalu jak i w domu. Algorytmy sztucznej inteligencji potrafią zautomatyzować analizę sygnałów EKG i uczynić ją bardziej precyzyjną. Dzięki sztucznej inteligencji, sygnały z przeprowadzonego badania nie są rozpatrywane przez człowieka, ale za pomocą algorytmów opracowanych na podstawie danych pochodzących z uderzeń serca. Pozwalają one w krótkim czasie sporządzić przejrzysty raport, który jest gotowy do interpretacji przez lekarza i postawienia końcowej diagnozy.

Są to bardzo obiecujące badania, które pokazują nam potencjał zastosowania algorytmów w kardiologii. Sądzę, że sztuczna inteligencja będzie odgrywała istotną rolę w kardiologii obrazowej. Dla pacjentów z ostrym bólem w klatce piersiowej spowodowanym zawałem serca, wczesna diagnoza i leczenie ratują życie. Niestety, wiele stanów powoduje te powszechne objawy, a diagnoza nie zawsze jest prosta. Wykorzystanie danych i sztucznej inteligencji do wspierania decyzji klinicznych ma ogromny potencjał w zakresie poprawy opieki nad pacjentami i wydajności w naszych przepełnionych oddziałach ratunkowych. Tego typu rozwiązania umożliwią przyspieszenie selekcji pacjentów do konkretnego typu leczenia. Natomiast, myślę, że pomimo jej coraz częstszego wykorzystania, sztuczna inteligencja nie będzie w stanie zastąpić człowieka podkreśla prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski, ekspert kampanii „Akcja Kardioprotekcja”, Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii CMKP w Warszawie.

Czytaj też: Polscy naukowcy stworzyli nowatorski test oceniający ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19