Polscy naukowcy stworzyli nowatorski test oceniający ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPolscy naukowcy stworzyli nowatorski test oceniający ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 - dlaszpitali.pl

Polscy naukowcy stworzyli nowatorski test oceniający ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19

opm-dlaszpitali-ryzyko-ciezkiego-przebiegu-covid-19
fot. iStock

W Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA stworzono test diagnostyczny oceniający ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji COVID-19, zarówno u osób zdrowych, jak i już zakażonych wirusem SARS-COV-2. Jest pierwszym tego typu testem na świecie.

Pandemia COVID-19 wskazała na nowe zagrożenia, jakimi są infekcje wirusowe. Wirusy mogą działać bezpośrednio, uszkadzając komórki i tkanki organizmu, i pośrednio poprzez aktywację odpowiedzi immunologicznej, co może prowadzić do uszkodzenia tkanek i narządów, a w późniejszym okresie rozwoju chorób autoimmunologicznych.

Specjaliści z Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA wskazują, że ostatnim czasie obserwuje się wzrost zarówno infekcji wirusowych, jak i chorób autoimmunologicznych, a także cięższy przebieg chorób u osób, u których stwierdzono infekcje dwoma wirusami. Podkreślają, że tworzenie nowych rozwiązań diagnostycznych czy testów predykcyjnych dla chorób wywołanych wirusem jest bardzo ważnym krokiem w wyłanianiu najbardziej potrzebujących pomocy medycznej, zapewnieniu im profesjonalnej opieki oraz uniknięcia powikłań.

Dzięki tego typu testom i takim kierunkom działań będziemy mogli zbadać i przewidzieć, który pacjent przychodzący np. na SOR będzie potrzebował opieki szpitalnej w związku z zakażeniem wirusowym, bo w ciągu doby jego stan może ulec drastycznemu pogorszeniu, a który może być bezpiecznie leczony w domu z opieką w formie konsultacji i telemedycyny. To wielki przełom w świecie medycznym, będzie on miał wydźwięk społeczny, ale i ekonomicznypowiedział PAP dyrektor Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA prof. dr hab. n. med. Waldemar Wierzba.

Test stworzony w PIM MSWiA to test diagnostyczny oceniający ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji COVID-19 u zdrowych osób, jak i już zakażonych wirusem SARS-COV-2. Jest pierwszym tego typu testem na świecie.

Test diagnostyczny oparty o metodę PCR, wykorzystuje jedynie dwa geny i został stworzony w celu szybkiej i łatwej identyfikacji osób o szczególnej predyspozycji do ciężkiego przebiegu choroby COVID-19 oraz testowania już zakażonych osób w celu prognozowania przebiegu choroby.

W przypadku tej drugiej grupy test umożliwi wcześniejsze wyłonienie z szerokiej populacji osób zakażonych SARS-CoV-2 osób o predyspozycji do ciężkiego przebiegu choroby i postępowanie mające na celu skrócenie czasu choroby, zmniejszenie liczby powikłań, lub – w szczególnych przypadkach – wdrożenie procedur ratujących życie.

Test diagnostyczny przeznaczony jest do stosowania przez personel medyczny w jednostkach zamkniętych, co gwarantuje bezpieczeństwo jego użycia.

Wskazanie wariantów genetycznych użytych w teście było możliwe dzięki otrzymanemu grantowi z NCBiR.

Źródło: PAP Nauka w Polsce/ autorka: Agata Zbieg

Czytaj też: Co zmieni się po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego?

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.