Współpraca na rzecz rozwoju inżynierii w medycynie

Politechnika Rzeszowska i Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Rzeszowie nawiązują współpracę. Umowę podpisali rektor uczelni prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik i dyrektor szpitala prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Krzysztof Gutkowski.
Zawarte porozumienie ma przyczynić się do dynamicznego rozwoju kierunku studiów inżynieria w medycynie przez inżynierskie wsparcie w obszarach ortopedii, kardiologii, neurologii oraz obrazowej diagnostyki medycznej, w tym f-MRi oraz elastografii. Strony będą również prowadzić współpracę dydaktyczną, w tym zajęcia, praktyki, staże oraz realizować prace i projekty dyplomowe czy wspólnie opracowywać programy kształcenia.
– W dzisiejszych czasach usługi medyczne związane są nie tylko z wiedzą i kompetencjami lekarza, ale lekarz wspomaga się urządzeniami, dzięki którym można przeprowadzać bardzo specjalistyczne badania. Dlatego też niezbędna jest obecność inżyniera w szpitalu, który nadzoruje systemy prowadzące diagnozy – wyjaśnia rektor PRz prof. Piotr Koszelnik.
Umowa obejmuje również badania naukowe mające na celu optymalizację istniejących rozwiązań w zakresie nowych technologii, innowacji technicznych oraz prace związane z opracowaniem nowych rozwiązań w zastosowaniach medycznych, wykonywania ekspertyz, analiz, badań, prac projektowo-wdrożeniowych, np. dotyczących akwizycji i przetwarzania danych medycznych, w tym danych obrazowych wykorzystywanych dla potrzeb szeroko pojętej medycyny i rehabilitacji.
Strony zobowiązują się do udostępniania w miarę możliwości i z zachowaniem obowiązujących uregulowań prawnych: sprzętu, infrastruktury, danych i modeli medycznych oraz technicznych celem prowadzenia prac badawczych oraz w celach dydaktycznych czy organizacji wydarzeń popularyzujących naukę, w tym wykładów otwartych i seminariów.
Jednym z głównych obszarów wspólnej działalności naukowo-badawczej będą badania elastograficzne z wykorzystaniem nowoczesnego skanera MRI wspieranego algorytmami sztucznej inteligencji, który znajduje się na wyposażeniu zakładu radiologii szpitala MSWiA.
Źródło: Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza/Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Rzeszowie
Czytaj także: Przełomowa na skalę światową operacja z wykorzystaniem TK i wizualizacji holograficznej