WSD w Bydgoszczy zyska infrastrukturę diagnostyczną za... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plWSD w Bydgoszczy zyska infrastrukturę diagnostyczną za... - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Reklama

WSD w Bydgoszczy zyska infrastrukturę diagnostyczną za 60 mln zł

opm-dlaszpitali-w-bydgoszczy
fot. WSD im. Józefa Brudzińskiego w Bydgoszczy

Segment diagnostyczny Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy wzbogaci się o supernowoczesny Ośrodek Diagnostyki Narządowej z dwiema pracowniami rezonansowymi i pracownią cytometrii oraz gabinetami endoskopii i USG. 26 lutego rozstrzygnięto przetarg na inwestycję, którą zrealizuje Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Ebud – Przemysłówka z Bydgoszczy.

Ta inwestycja to kolejny krok w rozwoju placówki, która od lat jest jedną z najlepszych tego typu lecznic w kraju. Nie spoczywamy na laurach, inwestujemy, by utrzymać obecny wysoki poziom diagnostyki i leczenia. W medycynie nie ma zakończonych projektów. Szpitale, zwłaszcza te najważniejsze w regionie, muszą być stale modernizowane. Oznacza to zakupy sprzętu i aparatury medycznej najnowszej generacji, a także rozbudowę szpitalnych kompleksówpodkreśla Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Inwestycja unowocześnieni zaplecze diagnostyczne szpitala i zabezpieczy potrzeby z zakresu diagnostyki obrazowej pacjentów diagnozowanych i leczonych w naszym szpitalu, ale także przekierowywanych z innych placówek medycznych w regionie. Przewidujemy również pacjentów z innych regionów Polski – szczególnie w przypadku tych, którzy korzystają ze świadczeń oddziałów zabiegowych, wykonujących wysokospecjalistyczne, interdyscyplinarne zabiegi, również we współpracy ze specjalistami z innych krajów. To np. operacje nowotworów ośrodkowego układu nerwowego czy leczenie niedosłuchuwymienia Edward Hartwich, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego im. J. Brudzińskiego w Bydgoszczy.

Ośrodek Diagnostyki Narządowej poprawi dostępność pacjentów do badań specjalistycznych, które pozwolą na wczesne rozpoznanie choroby. Krótka ścieżka diagnostyczna ma szczególne znaczenie dla dzieci. Choroby w tej populacji wiekowej rozwijają się znacznie dynamiczniej niż u pacjentów dorosłychzaznacza dr n. med. Danuta Kurylak, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego im. J. Brudzińskiego w Bydgoszczy.

3,5 tys. m kw. nowoczesnej infrastruktury

Inwestycja obejmuje budowę nowego trzykondygnacyjnego obiektu (3,5 tys. m kw. pow. użytkowej), w którym powstaną wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt pracownie diagnostyczne (dwie pracownie rezonansowe, pracownia cytometrii i pracownia endoskopowa oraz przeniesiona z istniejącego budynku pracownia USG), a także dwupoziomowego podziemnego parkingu na 93 miejsca. Koszt budowy i wyposażenia to 60 mln złotych. Finansowanie opiera się o program regionalny „Fundusze europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027” i wkład własny szpitala. Roboty budowlane potrwają 18 miesięcy.

Inwestycję będziemy realizować w centrum miasta, na terenie stale funkcjonującego szpitala, co będzie stanowić pewne utrudnienie. Ale wyłoniona w postępowaniu przetargowym firma ma doświadczenie w realizacji tego typu przedsięwzięć i jestem przekonany, że inwestycja będzie przebiegać bez problemówmówi Jarosław Wierski, prezes spółki Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne.

Kompleks WSD w Bydgoszczy zbudowano praktycznie od podstaw i oddano do użytku w 2015 r. Jego budowa i pierwsze zakupy sprzętu medycznego były jedną z największych tego typu inwestycji w kraju. To też najbardziej spektakularne przedsięwzięcie pierwszej części medycznego pakietu stulecia, czyli marszałkowskiego programu modernizacji najważniejszych placówek medycznych województwa.

Leczy się tu najbardziej skomplikowane przypadki

WSD od lat znajduje się w czołówce najlepszych szpitali w kraju. Ponadto jest jednym z nielicznych polskich ośrodków, które specjalizują się w leczeniu chirurgicznym i onkologicznym trudno dostępnych guzów głowy i szyi, w tym szczególnie guzów podstawy czaszki. Interdyscyplinarny zespół, w skład którego wchodzą specjalista w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej, neurochirurg, chirurg szczękowy, a także otolaryngolog dziecięcy, podejmuje niezwykle skomplikowane wyzwania. Natomiast wieloletnia wielospecjalistyczna współpraca powoduje, że trafiają tu najbardziej skomplikowane przypadki, także z innych regionów. W 2020 r. zespół otolaryngologiczno-neurochirurgiczny podjął się, z sukcesem, pierwszej w Europie Środkowo-Wschodniej operacji wszczepienia implantu słuchowego do pnia mózgu. Specjalistyczne zabiegi w zakresie podstawy czaszki wykonywane są tu regularnie. W 2023 r. zespół specjalistów WSD przeprowadził niezwykle skomplikowaną operację usunięcia rozległego guza podstawy czaszki u ośmioletniego chłopca.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Czytaj także: Nowe Centrum Medycyny Ratunkowej w Poznaniu już w przyszłym roku

Komentarze

Strefa wiedzy

650 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy