Nowe Centrum Medycyny Ratunkowej w Poznaniu już w przyszłym roku

Rusza budowa nowego oddziału ratunkowego Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu. 25 lutego marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak wraz z dyrektorem lecznicy Dawidem Murawą wmurowali kamień węgielny pod budowę Centrum Medycyny Ratunkowej oraz Wielkopolskiego Centrum Lecznictwa Ambulatoryjnego i Rehabilitacyjnego przy marszałkowskim szpitalu.
Całkowita wartość inwestycji, której zakończenie zaplanowano na sierpień 2026 r., to prawie 160 mln zł. Ponad 158 mln zł pochodzić będzie z budżetu województwa wielkopolskiego. Zakłada ona wybudowanie dwupiętrowego budynku o łącznej powierzchni użytkowej ponad 9 tys. mkw. Mieścić się tu będzie szpitalny oddział ratunkowy, przychodnia wielospecjalistyczna, gabinety diagnostyki obrazowej, sale konferencyjne oraz zaplecze socjalne.
– To, co dziś rozpoczynamy, w zdecydowanym stopniu ma poprawić jakość świadczonych usług zdrowotnych. Jest to inwestycja, na którą czekamy od lat, a jej kluczowym elementem jest szpitalny oddział ratunkowy. Od lat tutejszy SOR jest jednym z najważniejszych SOR-ów w stolicy regionu. Ponad 50 tys. przyjęć rocznie to bardzo wysoki wskaźnik, a obecna przestrzeń nie jest do tego dostosowana. Ten projekt ma przynieść ponad 2 tys. mkw. samego SOR-u. Będzie to dwupoziomowa konstrukcja, którą w przyszłości będzie można rozbudować o kolejne kondygnacje, w zależności od potrzeb i możliwości. To także 14 poradni specjalistycznych, które razem z SOR-em zdecydowanie usprawnią i polepszą poziom świadczonych usług w tym zakresie – zapowiada Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.
Centrum Medycyny Ratunkowej to więcej łóżek i dodatkowa infrastruktura
Aktualnie SOR działa w dawnych garażach przystosowanych kilkanaście lat temu do tej funkcji. Inwestycja pozwoli na zwiększenie liczby łóżek znajdujących się na sali obserwacji SOR-u z dotychczasowych 11 do 19. Powierzchnia oddziału będzie również ponad dwukrotnie większa, co pozwoli na przyjęcie większej liczby pacjentów wymagających natychmiastowej diagnostyki i leczenia. W części medycznej znajdą się nowoczesne poradnie i pracownie diagnostyczne. Ponadto w budynku będą funkcjonować gabinety zabiegowe przy poradniach, gabinety badań dla pacjentów przyjmowanych do szpitala, pracownia KTG, sala ćwiczeń dla kobiet w ciąży, a także gabinet badania słuchu.
– Dobre warunki w nowym SOR-ze będą odciążały liczne oddziały w naszym szpitalu, dlatego że istnieje spora grupa pacjentów, którzy nie muszą korzystać z dłuższej hospitalizacji. Ta inwestycja poprawi jakość świadczonych usług w szerokim zakresie. Chciałbym, żeby ten SOR był wizytówką nie tylko szpitala, ale także Samorządu Województwa Wielkopolskiego – podkreśla Dawid Murawa, nowy dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu.
Inwestycja przewiduje również stworzenie centralnej rejestracji. Dzięki niej pacjenci będą mogli zarejestrować się zarówno do poradni, jak i do szpitala na przyjęcia planowe, do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz do SOR-u. Część diagnostyczna zostanie wyposażona w pracownię tomografii komputerowej, pracownię RTG i gabinet USG.
Umowę na wykonanie inwestycji podpisano pod koniec ubiegłego roku. Wykonawcą prac budowlanych jest konsorcjum firm Warbud oraz P.P.H.U. Tel-Poż-System „Iskra”.
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Czytaj także: Kompleksowe leczenie pacjentów kardiologicznych w szpitalu Marciniaka