Aplikacja pomoże ocenić stan zdrowia dziecka - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plAplikacja pomoże ocenić stan zdrowia dziecka - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Reklama

Wrocław: lekarze tworzą aplikację, która pomoże ocenić stan zdrowia dziecka

opm-dlaszpitali-stan-zdrowia-dziecka
fot. iStock

Specjaliści z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu pracują nad aplikacją, w której sztuczna inteligencja pomoże ocenić stan zdrowia dziecka. Ma ona wspierać mniej doświadczonych lekarzy w podejmowaniu właściwych decyzji.

W komunikacie przesłanym przez uczelnię napisano, że lekarze w ramach aplikacji zarejestrują materiał filmowy z chorymi dziećmi z różnymi objawami. Pomysłodawczyni projektu z Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych UMW dr Kamila Ludwikowska podkreśla, że rodzice rozumieją, jak ważne są kompetencje lekarzy zajmujących się ich dziećmi, dlatego nie będą przeciwni nagrywaniu maluchów.

Wszystkim wyjaśnimy, że nagrania będą anonimowe i pozwolą naszym młodszym kolegom nabywać wprawy w ocenie stanu pacjentów. W ten sposób oszczędzamy czas ekspertów, których doświadczenie, dzięki aplikacji, może zostać wielokrotnie wykorzystanemówi dr Ludwikowska.

Materiał jest nagrywany we wrocławskiej klinice oraz w ośrodkach w Wałbrzychu i Trzebnicy, które dysponują izbami przyjęć i przyjmują wielu pacjentów. Aby nie zakłócać pracy lekarzy, firma Animativ – dostawca cyfrowo-medycznych rozwiązań – stworzyła urządzenie do nagrywania małych pacjentów, które można uruchomić łatwo i sprawnie.

Analiza nagrań z wizyt pomoże ustalić stan zdrowia dziecka

Filmy z wizyt lekarskich są automatycznie zapisywane w chmurze i będą dostępne wyłącznie dla specjalistów – pediatrów i neonatologów. To oni przeanalizują nagrania oraz zestawią je z dokumentacją medyczną i zawartymi w niej informacjami, dotyczącymi przebiegu badania dziecka.

Aplikacja ma wyłącznie wspierać pracowników ochrony zdrowia w podejmowaniu decyzji w obszarze, w którym trudno przekazać wiedzę w klasyczny sposób, ponieważ wymaga ona doświadczeniawyjaśnia dr Ludwikowska.

W komunikacie napisano, że aplikacja będzie szczególnie przydatna, gdy mniej doświadczony lekarz będzie musiał podjąć kluczową decyzję: czy wymagana jest natychmiastowa pomoc medyczna, dalsza obserwacja i badania w szpitalu, czy też objawy, które zaniepokoiły rodziców, nie wynikają z poważnej choroby.

Początkowe rozpoznanie, zarejestrowany przez nas obraz oraz zachowanie malucha w połączeniu z ostateczną diagnozą „nakarmią” algorytmy, które zostaną wykorzystane w aplikacjitłumaczy dr Agnieszka Siennicka z Katedry Fizjologii i Patofizjologii UMW.

Aplikacja będzie „uczona” rozpoznawania konkretnych elementów obrazów, które zostaną jej przedstawione.

Projekt zdobył dofinansowanie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i spośród 406 zgłoszonych inicjatyw zajął piąte miejsce w Polsce.

Źródło: naukawpolsce.pl/ros/agt

Czytaj także: Sztuczna inteligencja pozwala diagnozować guzy jajnika

Komentarze

Strefa wiedzy

649 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy