Nowy wariant koronawirusa: bądźmy ostrożni... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNowy wariant koronawirusa: bądźmy ostrożni... - dlaszpitali.pl

Wirusolog: Bądźmy ostrożni w wyrokowaniu na temat nowego wariantu koronawirusa

opm-dlaszpitali-nowy-wariant-koronawirusa
fot. iStock

Doradzałbym ostrożność w ferowaniu wyroków w związku z nowym wariantem koronawirusa. Na razie niewiele wiadomo na jego temat, ale jego pojawienie się jest ważnym sygnałem dla naukowców, że należy bacznie przyglądać się sytuacji – mówi prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Nowa odmiana koronawirusa z wysp brytyjskich jest też w innych krajach Europy. O wykryciu tego wariantu w swoim kraju media poinformowały m.in. we Włoszech.

Jeśli ten nowy wariant jest już od jakiegoś czasu w Wielkiej Brytanii i rzeczywiście łatwiej się rozprzestrzenia, to na pewno jest już w całej Europieskomentował prof. Krzysztof Pyrć.

Naukowiec zaznaczył, że na razie jest zbyt mało danych na temat nowej odmiany. Na razie niewiele wiadomo na jego temat, ale jego pojawienie się jest ważnym sygnałem dla naukowców, że należy bacznie przyglądać się sytuacji. Teraz należy zweryfikować, czy obserwowane zmiany w genomie wirusa faktycznie wpływają na zdolność jego rozprzestrzeniania się lub jego przystosowanie do organizmu człowieka. Może być tak, że nowy wariant nie okaże się być mniejszym ani większym zagrożeniemzwrócił uwagę prof. Pyrć, zalecając ostrożność w ferowaniu stanowczych wyroków w związku z nową odmianą.

Zapytany o to, skąd wzięła się nowa odmiana, odpowiedział, że wirusy i organizmy zmieniają się w czasie. Większość tych zmian nie ma dla nas znaczenia, natomiast raz na jakiś czas pojawia się taka, która powoduje, że wirus lepiej się przenosi między ludźmi albo że potencjalnie może powodować cięższą albo łagodniejszą postać chorobypowiedział naukowiec z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ.

Przywołał także jedną z hipotez, że obserwowany wariant wirusa rozwinął się u pacjenta z osłabionym układem odpornościowym. U pacjentów z immunosupresją zakażenie nie jest szybko zwalczane przez organizm, ale może utrzymywać się przez długi okres czasu. Wtedy obserwujemy dosyć szybkie zmiany w genomie wirusa, które wynikają z dostosowania się patogenu do organizmu gospodarza oraz z pojawiania się dodatkowych czynników takich jak leki przeciwwirusowe. Może to tłumaczyć skumulowaną, dużą liczbę zmian w obrębie genomu nowego wariantu.

Zgodnie z informacjami włoskiego resortu zdrowia pierwsze doniesienia wskazują, że nowa odmiana „nie powoduje większych szkód”, ale możliwe, że szybciej się rozprzestrzenia. Resort zwrócił też uwagę, że szczepionki działają tak samo, ale „potrzebne są pełniejsze informacje”.

Beata Kołodziej

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Czytaj także: Potrzebujemy odpowiedniego przygotowania na covidowe szczepionki

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.