Wirtualna rzeczywistość pomoże w rehabilitacji pacjentów z chorobami płuc? - dlaszpitali.pl

Wirtualna rzeczywistość pomoże w rehabilitacji pacjentów z chorobami płuc?

opm-dlaszpitali-wirtualna-rzeczywistosc
fot. iStock

Międzynarodowe Towarzystwo Wirtualnej Rehabilitacji z siedzibą w Kanadzie przyznało nagrodę dr Sebastianowi Rutkowskiemu z Politechniki Opolskiej za projekt na temat wykorzystania rzeczywistości wirtualnej w rehabilitacji pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) i pacjentów, którzy przeszli COVID-19.

Doktor Sebastian Rutkowski jest pracownikiem Katedry Fizjoterapii Wydziału Wychowania Fizycznego Politechniki Opolskiej. Od siedmiu lat zajmuje się wykorzystaniem rzeczywistości wirtualnej w rehabilitacji pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) i pacjentów, którzy przeszli COVID-19.

Gdy rozpoczynałem pracę nad wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości, mój pomysł w świecie naukowym był traktowany z przymrużeniem oka. Panowało w zasadzie powszechne przekonanie, że wirtualna rzeczywistość to gry, a nie nauka. W dobie pandemii okazało się jednak, że to jest bardzo dobre rozwiązanie, mój pomysł zyskał uznanie. Moje działania skupiają się na wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości w zakresie chorób wewnętrznych, gdzie przewlekły proces chorobowy powoduje zaburzenia ogólnoukładowe, ale również w obrębie psychiki, jak zaburzenia lękowe czy symptomy depresji. Wykorzystanie środowiska wirtualnego, przeniesienie pacjenta z łóżka szpitalnego w nowe otoczenie np. do lasu czy na plażę, powoduje jego zmotywowanie do procesu rehabilitacji, co już zostało potwierdzone w moich badaniach wyjaśnił dr Rutkowski.

Osiągnięcia polskiego naukowca zauważyła kapituła konkursowa Międzynarodowego Towarzystwa Wirtualnej Rehabilitacji, przyznając mu nagrodę za dotychczasowe osiągnięcia naukowe i publikacje w cenionych czasopismach naukowych: Frontiers in Public Health, European Respiratory Journal.

Nagroda MTWR to kolejne wyróżnienie naukowca z opolskiej politechniki. Wcześniej marszałek województwa opolskiego wyróżnił go tytułem Professor Opoliensis za działania na rzecz rozwoju potencjału naukowo – badawczego regionu. Dr Rutkowski został także laureatem prestiżowego stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla młodych naukowców. Jest również w gronie dziesięciu najczęściej cytowanych naukowców opolskiej uczelni w 2022 roku na całym świecie.

Źródło: PAP Nauka w Polsce/ autor: Marek Szczepanik

Czytaj też: Dofinansowanie dla wielkopolskich szpitali

Komentarze

reklama

Strefa wiedzy

566 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 4/2023

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 4/2023

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2023 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2023 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.