Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka czeka na małych pacjentów - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plWielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka czeka na małych pacjentów - dlaszpitali.pl

Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka czeka na małych pacjentów

opm-dlaszpitali-wielkopolskie-centrum-zdrowia-dziecka
fot. www.umww.pl

Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka jest już oficjalnie otwarte. WCZD to jeden z najnowocześniejszych i największych szpitali pediatrycznych w Polsce.

To jest naprawdę nowoczesny szpital z absolutnie całą infrastrukturą diagnostyczno-terapeutyczną, niezbędną do zaopatrzenia małych Wielkopolan we wszystko, co jest im potrzebne w procesie leczenia. Oddziały łóżkowe są o najwyższym w Polsce standardzie z pokojami jednoosobowymi, zarówno dla pacjenta, jak i rodziców – mówi marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

– Chciałbym, aby ten szpital był także miejscem przyciągającym kadrę lekarską i pielęgniarską. Liczymy w tym zakresie na współpracę z Uniwersytetem Medycznym. Nie ukrywam, że jest to nasza obawa, czy tej kadry w najbliższych latach wystarczy, aby szpital mógł w stu procentach funkcjonować tak, jak byśmy chcieli. W tej chwili liczymy również na transfery z Ukrainydodaje marszałek. Cały proces inwestycyjny przebiegał bardzo sprawnie, pomimo tego, że po drodze mieliśmy pandemię czy zaburzenia rynku dostaw. – Bardzo cieszy nas także lokalizacja na gruncie „dzielnicy szpitalnej” – między szpitalem MSW a Szpitalem Wojewódzkim. Dzięki temu mamy pewną synergię tych trzech placówek, lądowisko dla transportu lotniczego – a to dziś niezbędny element, który powinien być szybki i komfortowy, i niepodlegający różnym zatorom na drogach podkreśla marszałek.

Pierwsza pacjentka WCZD

Szpital oficjalnie rozpoczął już działanie i czeka na małych pacjentów. Pierwsza pacjentka Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka została zarejestrowana w Zespole Poradni Specjalistycznych 11 kwietnia 2022 roku o godz. 7:45. Półtoraroczna Lia rozpoczęła leczenie w Poradni Kardiologicznej.

Nowoczesne rozwiązania projektowe

opm-dlaszpitali-wojewodzkie-centrum-zdrowia-dziecka-czeka-na-malych-pacjentow
fot. www.umww.pl

Szpital zaprojektowany został w taki sposób, by miejsce w nim znaleźli nie tylko mali pacjenci, ale i ich opiekunowie. To obiekt z 354 łóżkami dla dzieci, dziewięcioma oddziałami i kilkunastoma poradniami specjalistycznymi. Obiekt został zaprojektowany z intencją podziału na dwie części: jedna z nich to oddziały łóżkowe, a na drugą składa się zespół oddziałów diagnostyczno-ratunkowo-zabiegowych. Oba te bloki połączone są w części centralnej wspólną przestrzenią komunikacyjną, z główną klatką schodową i czterema windami. Część tzw. łóżkowa została zaprojektowana na planie litery H, z wąskim traktem, umożliwiającym doświetlenie pokoi po obu stronach ciągów komunikacyjnych.

W drugiej części, która stanowi serce szpitala, zaplanowano – na parterze – SOR, diagnostykę obrazową i izbę przyjęć, z kolei na wyższej kondygnacji swoje miejsce znajdzie administracja lecznicy. Blok operacyjny to kompleks pięciu nowoczesnych i zautomatyzowanych sal, w których znajdują się monitory umożliwiające transmisję wykonywanych w nich operacji (m.in. w Centrum Dydaktycznym). Nie zabrakło również najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych: w szpitalu są poczta pneumatyczna czy apteka-robot, która automatycznie rozdzielać będzie leki dla pacjentów. Szpital to także laboratoria, kantyna, kuchnia i szkoła. Wszystkie pomieszczenia dla obsługi administracji WCZD znajdują się na najwyższym piętrze, która już 28 marca rozpoczęła tam pracę.

Źródło: www.umww.pl

Czytaj też: Eksploatacja i zarządzanie aparaturą medyczną

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.