Warszawski szpital wprowadza muzykoterapię dla pacjentek onkologicznych - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plWarszawski szpital wprowadza muzykoterapię dla pacjentek onkologicznych - dlaszpitali.pl

Warszawski szpital wprowadza muzykoterapię dla pacjentek onkologicznych

opm-dlaszpitali-muzykoterapie-dla-pacjentek-onkologicznych
fot. iStock

Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny w Warszawie wprowadza na Oddział Onkologii Klinicznej bezpłatne sesje muzykoterapii aktywnej dla pacjentek objętych chemioterapią oraz leczeniem w ramach programów lekowych.

Podczas sesji muzykoterapeutka zaprasza pacjentki do udziału w instrumentalnej improwizacji w formie przyłóżkowych spotkań indywidualnych lub zespołowych, w zależności od ilości osób w sali. Podczas terapii rozbrzmiewają dźwięki harfy, sansuli (odmiana kalimby), dzwonków oraz instrumentów, na których można grać w dogodnej pozycji leżącej lub siedzącej.

Ponieważ proces leczenia jest długotrwały,  wyczerpujący i pochłaniający większość uwagi pacjenta, chcemy przekierować jego myśli i wywołać emocje związane z relaksem i odprężeniem, poprawiając jego samopoczucie, redukując poziom stresu, działając przeciwbólowopowiedziała lek. spec. Anna Walaszkowska-Czyż , lekarz kierujący Oddziałem Onkologii Klinicznej.

Muzykoterapia to także inspiracja dla Pacjenta do rozmowy o sobie – co lubi robić? Jaką ma pasję, hobby, zajęcie, do którego wraca podczas zdrowienia? Co jest dla niego źródłem radości? Przyczynia się do swobodniejszej komunikacji, a także do rozwijania własnej kreatywności, powstawania nowych zainteresowań podnoszących jakość i komfort życia psychicznegopowiedziała Agata Fandri, muzykoterapeutka.

Muzykoterapia na Oddziale Onkologii Klinicznej realizowana jest obecnie we wtorki w cyklu 30-minutowych sesji, skracanych lub wydłużanych w zależności od samopoczucia pacjentki. Z muzykoterapii można korzystać spontanicznie, w dniu przyjmowania leczenia lub można poprosić personel medyczny o zapisanie na sesję w dogodnym terminie, z wyprzedzeniem.

Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny w Warszawie jest jedyną placówką w Polsce, w której realizowana jest muzykoterapia aktywna dla dorosłych pacjentów przyjmujących chemioterapię.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Pomoc psychoonkologiczna w placówkach medycznych. Co należy zmienić?

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.