Warszawski szpital wdrożył standardy ochrony dzieci przed krzywdzeniem - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plWarszawski szpital wdrożył standardy ochrony dzieci przed krzywdzeniem - dlaszpitali.pl

Warszawski szpital wdrożył standardy ochrony dzieci przed krzywdzeniem

opm-dlaszpitali-standardy-ochrony-dzieci
fot. iStock

Warszawskie Centrum Opieki Medycznej „KOPERNIK” wdrożyło standardy ochrony małoletnich pacjentów przed krzywdzeniem. To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce.

Standardy ochrony pacjentów pediatrycznych to zbiór zasad, które zostały opracowane i wdrożone w warszawskiej placówce we współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę.

Jak alarmują specjaliści, przemoc wobec dzieci jest w Polsce nadal zjawiskiem powszechnym. Rodzi to również pytanie – jak powszechnym zjawiskiem jest też społeczna akceptacja na ich krzywdzenie? Dzięki współpracy naszego miejskiego szpitala, czyli Warszawskiego Centrum Opieki Medycznej „KOPERNIK” z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę i wdrożeniu standardów ochrony dzieci, tworzymy przyjazne i bezpieczne miejsce dla wszystkich małych pacjentówpowiedziała Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta Warszawy.

Celem wprowadzenia zasad jest przede wszystkim ochrona małych pacjentów przed krzywdzeniem ze strony personelu, członków rodziny czy innych osób. Jak podkreśla Renata Kaznowska, równie istotna jest jednak edukacja pracowników w zakresie odpowiedniego reagowania w kontakcie z dzieckiem, które doświadczyło przemocy.

W warszawskim szpitalu dziecięcym wdrożono następujące standardy:

  • bezpieczna rekrutacja i weryfikacja personelu – sprawdzanie kandydatów pod kątem niekaralności za przestępstwa wobec małoletnich),
  • edukacja pracowników nt. rozpoznawania symptomów doświadczania przemocy u dziecka,
  • edukacja pracowników nt. podejmowania interwencji w przypadku podejrzenia, że pacjent doświadcza przemocy w placówce lub rodzinie,
  • wprowadzenie zasad bezpiecznego korzystania z mediów elektronicznych,
  • wprowadzenie zasad bezpiecznych relacji między personelem placówki a małymi pacjentami,
  • przestrzeganie zasad ochrony wizerunku i danych osobowych dzieci.

Wdrożone w naszej placówce zasady nie pozostaną pustymi deklaracjami – jesteśmy nastawieni na ciągły proces edukowania i zaangażowania naszych pracowników, szkolenia przypominające, ale również informowania naszych pacjentów i ich bliskich, że nasz szpital to miejsce wolne od przemocy wobec dzieci powiedziała Izabela Marcewicz-Jendrysik, prezes Warszawskiego Centrum Opieki Medycznej „KOPERNIK”.

Źródło: um.warszawa.pl

Czytaj też: Pracownicy ochrony zdrowia w czołówce najbardziej niebezpiecznych zawodów?

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.