Warszawscy lekarze przeprowadzili nowatorską operację wieńcową - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plWarszawscy lekarze przeprowadzili nowatorską operację wieńcową - dlaszpitali.pl

Warszawscy lekarze przeprowadzili nowatorską operację wieńcową

opm-dlaszpitali-operacje-wiencowa
fot. mat. prasowe

Klinika Kardiochirurgii Wielospecjalistycznego Szpitala Medicover zrealizowała pierwszą operację wieńcową z mini dostępu, podczas której pacjentowi wszczepiono więcej niż jeden pomost naczyniowy (bypass).

To znaczący krok w przyszłość komentuje nowe osiągnięcie dr hab. n. med. Krzysztof Wróbel, kierownik Kliniki Kardiochirurgii. Klinika Kardiochirurgii Szpitala Medicover przeprowadziła pierwszą operację wieńcową z mini dostępu, zakończoną wszczepieniem dwóch pomostów (bypassów). Klasycznie dostęp międzyżebrowy (tzw. minitorakotomia lewostronna) pozwala na wykonanie tylko jednego bypassu z tętnicy piersiowej wewnętrznej (MIDCAB) i tego typu zabiegi były już wykonywane w wilanowskim szpitalu. Tymczasem, w ramach najnowszej operacji nazwanej – z powodu nowego osiągnięcia – MIDCAB PLUS, lekarze Kliniki Kardiochirurgii Szpitala Medicover wszczepili analogiczną techniką aż dwa pomosty.

Przygotowanie do wykonania operacji zostało poprzedzone nawiązaniem współpracy z kliniką prowadzoną przez profesora Aleksandra Alberta z Dortmundu, która rozwija tego typu zabiegi. Za stołem operacyjnym w Szpitalu Medicover stanęli kardiochirurdzy: lek. Marcin Zygier i lek. Dariusz Zieliński.

Zmiana, na pierwszy rzut oka, wydaje się niewielka, ale to znaczący krok w przyszłość. Jako Szpital Medicover staliśmy się jednym z nielicznych ośrodków (w Polsce jest ich tylko pięć), które wykonują tego typu zabiegikomentuje dr hab. n. med. Krzysztof Wróbel, kierownik Kliniki Kardiochirurgii w Szpitalu Medicover, profesor Uczelni Łazarskiego, ekspert w zakresie małoinwazyjnego leczenia wad zastawek serca.

Czytaj też: W Szpitalu Medicover powstał Oddział Andrologii i Urologii Czynnościowej i Rekonstrukcyjnej