Walka z koronawirusem: włoskie wyróżnienie dla polskiego badacza - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plWalka z koronawirusem: włoskie wyróżnienie dla polskiego badacza - dlaszpitali.pl

Walka z koronawirusem: włoskie wyróżnienie dla polskiego badacza

opm-walka-z-wirusem-wyroznienie

Polski biolog medyczny Maciej Tarkowski z Mediolanu został wyróżniony przez prezydenta Włoch Sergio Mattarellę Krzyżem Kawalerskim za zasługi w walce z epidemią koronawirusa. Nazwisko Polaka znalazło się na liście ogłoszonej w środę przez Pałac Prezydencki.

Wśród osób odznaczonych za zasługi w walce z epidemią jest zespół badaczy z mediolańskiego szpitala Sacco oraz tamtejszego uniwersytetu, który pod koniec lutego wyizolował włoski szczep koronawirusa. W tej grupie wymienieni zostali następujący badacze: Claudia Balotta, Gianguglielmo Zehender, Arianna Gabrieli, Annalisa Bergna, Alessia Lai i Maciej Stanisław Tarkowski. Polak pracuje w Mediolanie od kilkunastu lat.

Wkrótce po tym, gdy ogłoszono informację o wyizolowaniu włoskiego szczepu koronawirusa, doktor Tarkowski wyjaśniał, że osiągnięcie to pozwoli zrozumieć, czym różni się on od patogenu z Chin. To jego zdaniem ważny krok w badaniach.

Polski badacz poinformował, że wyizolowany został wirus od pacjentów z miasteczka Codogno w prowincji Lodi na północy Włoch, gdzie 20 lutego potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia na terytorium tego kraju.

Porównanie sekwencji tych wirusów może pomóc w zrozumieniu, czy ten wirus się zmienia. Ma to wielkie znaczenie, bo wiemy, że na przykład wirus grypy mutuje na tyle istotnie, że każdego roku potrzebna jest nowa szczepionkazaznaczył biolog medyczny. Tarkowski zauważył, że szczepionki opracowane rok wcześniej mogą nie zapobiegać wirusowi w nowym sezonie. Jak dodał, ustalenie tego będzie bardzo ważne w pracach nad leczeniem koronawirusa i zapobieganiem zakażeniu.

Sylwia Wysocka

Źródło: PAP – Nauka w Polsce