W USK we Wrocławiu działa centrum chirurgii robotycznej - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plW USK we Wrocławiu działa centrum chirurgii robotycznej - dlaszpitali.pl

W USK we Wrocławiu działa centrum chirurgii robotycznej

opm-dlaszpitali-centrum-chirurgii-robotycznej
fot. iStock

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu ruszyło centrum chirurgii robotycznej. Wykonano w nim już dwie pierwsze operacje urologiczne z użyciem robota da Vinci. Centrum ma służyć pacjentom, ale będzie też wykorzystywane do kształcenia i edukacji studentów.

Służby prasowe Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu poinformowały w komunikacie, że 6 lipca 2023 roku odbyły się dwie pierwsze operacje urologiczne z wykorzystaniem robota da Vinci i w ten sposób zainaugurowano funkcjonowanie Uniwersyteckiego Centrum Chirurgii Robotycznej w tym szpitalu.

Dla wrocławian i mieszkańców naszego regionu to ważny moment, bo to właśnie z myślą o nich utworzyliśmy Uniwersyteckie Centrum Chirurgii Robotycznej i właśnie dziś rozpoczynamy operacje. Bardzo się cieszę, że możemy w naszym szpitalu wdrożyć najnowszą technikę operacji w postaci prostatektomii radykalnej w asyście systemu robotycznego da Vinci powiedział cytowany w komunikacie dr hab. Bartosz Małkiewicz, kierownik Uniwersyteckiego Centrum Chirurgii Robotycznej i Kliniki Urologii Małoinwazyjnej i Robotycznej USK we Wrocławiu.

Pierwszy zabieg operacyjny przeprowadzał kierownik Uniwersyteckiego Centrum Urologii prof. dr hab. Tomasz Szydełko, który ocenił, że dzięki robotowi da Vinci w tej placówce będzie można przeprowadzić kilkaset operacji rocznie.

USK dysponuje najbardziej zaawansowanym systemem robotycznym da Vinci Xi firmy Intuitive. Platforma robotyczna 4 generacji da Vinci Xi z czterema ramionami roboczymi ma funkcję zsynchronizowanego ruchu stołu operacyjnego. Nowoczesny tor wizyjny 3D z systemem Iris pozwala na percepcję głębi, lepsze widzenie płaszczyzny tkanek i na dokładniejsze identyfikowanie struktur anatomicznych. Główną zaletą operacji z zastosowaniem robota jest wysoka precyzja, jakiej nie można uzyskać przy żadnej innej technice. Operator widzi pole operacyjne w trzech wymiarach, dodatkowo w 16-krotnym powiększeniu. System eliminuje ludzkie niedoskonałości: drżenie rąk, ograniczony zakres ruchu nadgarstka. Dzięki temu każde cięcie może być niezwykle dokładne.

Mniejsza inwazyjność zabiegu skraca czas rekonwalescencji, więc pacjent szybciej wraca do domu. Wyniki badań z ostatnich kilku dekad dowodzą, że operacje zrobotyzowane mają wyraźną przewagę nad innymi pod względem korzyści zdrowotnych dla pacjenta i łatwości pracy operatora w wielu przypadkach. Są to m.in.: radykalna prostatektomia, resekcje w raku odbytnicy, częściowa nefrektomia, operacje guzów śródpiersia czy raka endometrium czytamy w komunikacie.

Podczas zabiegów obecny był prof. dr. hab. Marcin Słojewski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, jednego z pierwszych ośrodków w Polsce, gdzie zaczęto operować za pomocą robota da Vinci.

Czytaj też: Modernizacja Oddziału Kardiologii w Szpitalu Specjalistycznym w Pile

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.