W Olsztynie powstanie centrum chorób serca u dzieci?
To był ważny dzień dla pacjentów z chorobami i wadami serca z Warmii i Mazur. 29 lipca w WSSD w Olsztynie odbyło się spotkanie poświęcone utworzeniu pierwszego w regionie centrum chorób serca u dzieci.
W spotkaniu wzięli udział politycy, dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ, olsztyńscy urzędnicy i oczywiście dyrekcja oraz lekarze z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. prof. dr. Stanisława Popowskiego w Olsztynie, w tym m.in. dr hab. n. med. Ireneusz Haponiuk, specjalista kardiochirurgii.
– Podczas spotkania wskazano na potrzebę uzupełnienia zakresu leczenia w naszym szpitalu o kardiologię dziecięcą wraz z kardiologią interwencyjną oraz kardiochirurgię. Dostęp do tych procedur jest niezwykle ważny m.in. dla pacjentów z chorobami rzadkimi. Zdecydowana większość z nich wymaga przed zabiegiem konsultacji kardiologicznej lub zaopatrzenia kardiochirurgicznego – informuje placówka.
To nie pierwsze kroki w kierunku stworzenia centrum chorób serca u dzieci w Olsztynie. Potrzebę ujęto w wojewódzkim planie transformacji, a w czerwcu przedstawiciele szpitala prezentowali swój pomysł dwóm zespołom parlamentarnym w Senacie.
29 lipca zaproszeni goście zapoznali się również z postępem prac związanych z realizacją projektu „Utworzenie Centrum Leczenia Wad Twarzoczaszki, Mózgoczaszki i Chorób Rzadkich przy WSSD w Olsztynie“. Mieli też okazję zobaczyć nowo utworzoną, drugą w szpitalu pracownię rezonansu magnetycznego wyposażoną w aparat MRI. To sprzęt przekazany lecznicy na wniosek wojewody warmińsko-mazurskiego przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych.
– Dziękuję w imieniu pacjentów i ich rodziców oraz naszych specjalistów. Dziękuję za to, że mimo okresu urlopowo-wakacyjnego nasi dzisiejsi goście odwiedzili nasz szpital i zapoznali się z planami zapewnienia dzieciom cierpiącym na choroby serca dostępu do profesjonalnej i kompleksowej opieki – mówiła dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. – Dziękuję za merytoryczną i twórczą dyskusję. Dziękuję także za konstruktywne wnioski i wskazówki do dalszego działania na rzecz doskonalenia kompleksowości opieki medycznej, w tym kardiologicznej, nad dziećmi i młodzieżą w naszym szpitalu – podsumowała.
Źródło: Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. prof. dr. Stanisława Popowskiego w Olsztynie
Czytaj także: Szpital w Ostrołęce zyska lądowisko dla śmigłowców