Centrum Radiochirurgii Nowotworów otwarte w Gliwicach... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plCentrum Radiochirurgii Nowotworów otwarte w Gliwicach... - dlaszpitali.pl

W Gliwicach otwarto Centrum Radiochirurgii Nowotworów

OPM-centrum-radiologii-nowotworow
fot. Thunderstock

W ubiegłym tygodniu otwarto w oddziale Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach nowoczesne Centrum Radiochirurgii Nowotworów.

Radiochirurgia polega na jednorazowym lub kilkukrotnym precyzyjnym napromienieniu guza nowotworowego wysoką dawką promieniowania fotonowego, która wywołuje natychmiastowe zniszczenie komórek nowotworowych.

Jak podkreślił podczas uroczystości dyrektor gliwickiego szpitala prof. Krzysztof Składowski, to najszybciej rozwijająca się dziedzina radioterapii nowotworów złośliwych.

Zgromadzona w Centrum Radiochirurgii Nowotworów unikalna aparatura oraz doświadczony personel medyczny naszej placówki gwarantują właściwe zastosowanie radiochirurgii u jeszcze większej niż dotychczas liczby chorych na nowotwory – powiedział.

Jednostki COI w Gliwicach

Centrum Radiochirurgii Nowotworów powstało w oparciu o działające już w strukturze gliwickiego szpitala onkologicznego jednostki: Zakład Radioterapii, trzy Kliniki Radioterapii i Chemioterapii, Zakład Planowania Radioterapii i Brachyterapii, Zakład Radiologii i Diagnostyki Obrazowej oraz Zakład Diagnostyki PET. Wyposażone jest w najnowocześniejszy sprzęt i unikalną w skali kraju aparaturę medyczną, służącą do diagnostyki i leczenia.

Wyposażenie

W części diagnostycznej do dyspozycji pacjentów są aparaty do tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego i jeden z nielicznych w Polsce pozytonowy tomograf emisyjny (PET-CT), pozwalający wykryć nawet kilkumilimetrowe zmiany nowotworowe. Natomiast w części terapeutycznej znajdują się: dwa roboty radiochirurgiczne CyberKnife, umożliwiające precyzyjne usuwanie guzów nowotworowych, akcelerator Edge do radiochirurgii i radioterapii oraz cztery akceleratory TrueBeam, dzięki którym można kontrolować i na bieżąco modyfikować ułożenie chorego.

W Centrum Radiochirurgii Nowotworów będą leczeni chorzy na nowotwory pierwotne i nawrotowe – po wcześniej przebytym leczeniu – oraz przerzuty nowotworowe.

Proces leczenia

Przygotowanie do zabiegu radiochirurgicznego trwa około 1-2 tygodni. W tym czasie wykonywany jest indywidualny system unieruchamiający tę część ciała pacjenta, która zostanie poddana zabiegowi. W takiej pozycji przeprowadza się badanie obrazowe za pomocą tomografu komputerowego, rezonansu magnetycznego lub aparatu PET-CT i sporządza wirtualny model, który służy do zaplanowania wszystkich geometrycznych i dozymetrycznych parametrów radiochirurgii. Gotowy plan podlega jeszcze weryfikacji i akceptacji przez fizyka medycznego oraz radioonkologa.

– Zabieg radiochirurgii odbywa się w tej samej pozycji unieruchomienia pacjenta, w której wcześniej było przeprowadzone badanie obrazujące w procesie planowania. Czas zabiegu wynosi od kilku do kilkudziesięciu minut, w zależności od zastosowanej techniki i aparatury terapeutycznej. Precyzja leczenia jest weryfikowana na bieżąco w trakcie zabiegu i dostosowywana do mimowolnych lub naturalnych ruchów pacjenta, np. oddychania – tłumaczy prof. Krzysztof Składowski.

Otwarcie i konferencja

Uroczystość otwarcia Centrum Radiochirurgii Nowotworów towarzyszyła odbywającej się w Centrum Onkologii w Gliwicach w czwartek i piątek konferencji naukowej „Radioterapia wysokiej precyzji”, w której uczestniczy kilkudziesięciu radioterapeutów z kraju i zagranicy.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce, fot. Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach

Czytaj także: Radiologia interwencyjna przełomową metodą leczenia nowotworów

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.