Versius wspiera lekarzy Opolskiego Centrum Onkologii - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plVersius wspiera lekarzy Opolskiego Centrum Onkologii - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Reklama

Versius wspiera lekarzy Opolskiego Centrum Onkologii

opm-dlaszpitali-versius
fot. UMWO/FB

To urządzenie, łączące w sobie precyzję i nowoczesność, zapewnia pacjentom bezpieczeństwo i komfort podczas operacji. Do tej pory OCO korzystało z wypożyczonego sprzętu. Od grudnia ubiegłego roku ma swój własny, nowej generacji.

Robot Versius to kolejny krok w rozwoju chirurgii w Opolskim Centrum Onkologii. Dotychczas lekarze korzystali z dzierżawionego robota chirurgicznego poprzedniej generacji, na którym wykonano ok. 150 operacji resekcyjnych jelita grubego, a także zabiegów w obrębie macicy. Szkolili się na nim również urolodzy.

Marszałek Szymon Ogłaza podkreśla, że każda inwestycja w służbę zdrowia ma dla samorządu województwa opolskiego ogromne znaczenie.

Robot to wyzwanie czasów. Cieszę się, że wspólnie możemy doprowadzić do tego, że nasze OCO nie odstaje w żaden sposób od innych ośrodków, a nasi chirurdzy mogą leczyć pacjentów na najlepszym sprzęciemówi.

Robot na własność zapewnia codzienną dostępność do usług robotycznych. To supernowoczesne przedłużenie rąk chirurgów i fantastyczne dopełnienie umiejętności manualnych oraz wiedzy merytorycznejdodaje Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego.

Rewolucja zarówno dla lekarzy, jak i dla pacjentów

Jak wyjaśnia dr n. med. Tomasz Sachanbiński, kierownik Oddziału Chirurgii Onkologicznej OCO, tego typu urządzenie szpital wykorzystuje już od listopada 2022 r.

Do niedawna wykonywaliśmy zabiegi w systemie rentalowym. Dzięki przychylności samorządu województwa opolskiego wypożyczaliśmy robota raz na 2 tygodnie w ciągu miesiąca. Od grudnia mamy sprzęt na własnośćpodkreśla lekarz.

Robot ma zastosowanie w zabiegach różnego typu.

Versius sprawdza się w chirurgii nowotworów jelita grubego, prostaty oraz nowotworów ginekologicznych. Szczególnie przydatny jest w leczeniu nowotworów miednicy małej, gdzie dostęp klasyczny jest utrudniony. Umożliwia nam precyzyjne usunięcie ogniska chorobowego bez nadmiernego okaleczania pacjenta. Pacjent po takim zabiegu dużo szybciej dochodzi do pełni sił. W niedługim czasie od operacji może chodzić, wstawaćwymienia.

Aby operować przy pomocy systemu robotycznego, lekarze muszą posiadać odpowiednie uprawnienia i przejść specjalne szkolenia.

Muszą przejść szkolenie, najpierw na symulatorze, preparatach, zwłokach, później stopniowo zaczyna się od zabiegów w obecności proktora, czyli mentora nadzorującego, który ocenia nasze umiejętności. Dopiero wtedy możemy zacząć samodzielne zabiegitłumaczy dr Sachanbiński.

„Teraz już nie ma powrotu do laparoskopii”

Wśród lekarzy, którzy mieli okazje korzystać ze wsparcia robota Versius, słychać same pozytywne opinie.

Od urologów, którzy wykonywali pierwsze prosterektomie przy wykorzystaniu robota, usłyszałem „teraz już nie ma powrotu do laparoskopii”. Komfort pracy lekarzy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo pacjenta wynikające z jakości i dokładności gwarantuje chorym skrócenie czasu hospitalizacjizaznacza Marek Staszewski, dyrektor placówki.

Robot chirurgiczny Versius kosztował ponad 6 mln zł. Ok. 1,1 mln zł to dotacja z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. Resztę kosztów pokryły środki własne OCO. Robot jest wykorzystywany przez oddziały zabiegowe Centrum, w tym Oddział Kliniczny Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chorób Piersi oraz Oddział Kliniczny Ginekologii Onkologicznej z Pododdziałem Urologii.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego/kk

Czytaj także: Nowa era w leczeniu onkologicznym: otwarcie Centrum Chirurgii Robotycznej w Bydgoszczy

Komentarze

Strefa wiedzy

649 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy