Versius wspiera lekarzy Opolskiego Centrum Onkologii

To urządzenie, łączące w sobie precyzję i nowoczesność, zapewnia pacjentom bezpieczeństwo i komfort podczas operacji. Do tej pory OCO korzystało z wypożyczonego sprzętu. Od grudnia ubiegłego roku ma swój własny, nowej generacji.
Robot Versius to kolejny krok w rozwoju chirurgii w Opolskim Centrum Onkologii. Dotychczas lekarze korzystali z dzierżawionego robota chirurgicznego poprzedniej generacji, na którym wykonano ok. 150 operacji resekcyjnych jelita grubego, a także zabiegów w obrębie macicy. Szkolili się na nim również urolodzy.
Marszałek Szymon Ogłaza podkreśla, że każda inwestycja w służbę zdrowia ma dla samorządu województwa opolskiego ogromne znaczenie.
– Robot to wyzwanie czasów. Cieszę się, że wspólnie możemy doprowadzić do tego, że nasze OCO nie odstaje w żaden sposób od innych ośrodków, a nasi chirurdzy mogą leczyć pacjentów na najlepszym sprzęcie – mówi.
– Robot na własność zapewnia codzienną dostępność do usług robotycznych. To supernowoczesne przedłużenie rąk chirurgów i fantastyczne dopełnienie umiejętności manualnych oraz wiedzy merytorycznej – dodaje Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego.
Rewolucja zarówno dla lekarzy, jak i dla pacjentów
Jak wyjaśnia dr n. med. Tomasz Sachanbiński, kierownik Oddziału Chirurgii Onkologicznej OCO, tego typu urządzenie szpital wykorzystuje już od listopada 2022 r.
– Do niedawna wykonywaliśmy zabiegi w systemie rentalowym. Dzięki przychylności samorządu województwa opolskiego wypożyczaliśmy robota raz na 2 tygodnie w ciągu miesiąca. Od grudnia mamy sprzęt na własność – podkreśla lekarz.
Robot ma zastosowanie w zabiegach różnego typu.
– Versius sprawdza się w chirurgii nowotworów jelita grubego, prostaty oraz nowotworów ginekologicznych. Szczególnie przydatny jest w leczeniu nowotworów miednicy małej, gdzie dostęp klasyczny jest utrudniony. Umożliwia nam precyzyjne usunięcie ogniska chorobowego bez nadmiernego okaleczania pacjenta. Pacjent po takim zabiegu dużo szybciej dochodzi do pełni sił. W niedługim czasie od operacji może chodzić, wstawać – wymienia.
Aby operować przy pomocy systemu robotycznego, lekarze muszą posiadać odpowiednie uprawnienia i przejść specjalne szkolenia.
– Muszą przejść szkolenie, najpierw na symulatorze, preparatach, zwłokach, później stopniowo zaczyna się od zabiegów w obecności proktora, czyli mentora nadzorującego, który ocenia nasze umiejętności. Dopiero wtedy możemy zacząć samodzielne zabiegi – tłumaczy dr Sachanbiński.
„Teraz już nie ma powrotu do laparoskopii”
Wśród lekarzy, którzy mieli okazje korzystać ze wsparcia robota Versius, słychać same pozytywne opinie.
– Od urologów, którzy wykonywali pierwsze prosterektomie przy wykorzystaniu robota, usłyszałem „teraz już nie ma powrotu do laparoskopii”. Komfort pracy lekarzy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo pacjenta wynikające z jakości i dokładności gwarantuje chorym skrócenie czasu hospitalizacji – zaznacza Marek Staszewski, dyrektor placówki.
Robot chirurgiczny Versius kosztował ponad 6 mln zł. Ok. 1,1 mln zł to dotacja z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. Resztę kosztów pokryły środki własne OCO. Robot jest wykorzystywany przez oddziały zabiegowe Centrum, w tym Oddział Kliniczny Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chorób Piersi oraz Oddział Kliniczny Ginekologii Onkologicznej z Pododdziałem Urologii.
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego/kk
Czytaj także: Nowa era w leczeniu onkologicznym: otwarcie Centrum Chirurgii Robotycznej w Bydgoszczy