Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej odrzucona. Środowisko lekarskie komentuje - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plUstawa o jakości w opiece zdrowotnej odrzucona. Środowisko lekarskie komentuje - dlaszpitali.pl

Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej odrzucona. Środowisko lekarskie komentuje

opm-dlaszpitali-ustawa-o-jakosci-w-opiece-zdrowotnej

W piątek, 14 kwietnia Sejm głosował za odrzuceniem uchwały Senatu o odrzuceniu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej. W obradach wzięło udział 448 posłów.

Za odrzuceniem senackiego weta zagłosowało 224 posłów. Przeciwko było 222, a 2 wstrzymało się od głosu. Tym samym ustawa o jakości w opiece zdrowotnej została „wyrzucona do kosza”.

Wynik głosowania nad ustawą skomentował minister zdrowia Adam Niedzielski: – To smutny dzień, kiedy interes pacjenta przegrywa z interesem korporacji. Jednak biorę na siebie tę przegraną. Ja zainicjowałem projekt ustawy o jakości i ja biorę odpowiedzialność za to, żeby ostatecznie pacjent zyskał należną mu jakość. Uczynię więc wszystko, żeby ustawa wrócił – czytamy w publikacji na Twitterze.

Lekarze powołują Forum dla Jakości i Bezpieczeństwa Pacjenta

Odrzucenie ustawy skomentowała również Naczelna Izba Lekarska: – Ustawa szkodliwa zarówno dla pacjentów jak i medyków trafiła do kosza. Teraz czas na pracę nad prawdziwą ustawą o jakości, która wprowadzi rzeczywiste rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo pacjentów i medyków. Po przygotowaniu ustawy samorząd lekarski deklaruje pełną gotowość do współpracy.

Naczelna Izba Lekarska poinformowała o powołaniu Forum dla Jakości i Bezpieczeństwa Pacjenta, które ma pracować nad rozwiązaniami legislacyjnymi dotyczącymi jakości w ochronie zdrowia. W ramach forum działać będą Porozumienie Organizacji Lekarskich (POL), zrzeszające Naczelną Izbę Lekarską (NIL), Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL), Federację Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie (PZ) oraz Porozumienie Rezydentów OZZL.

Łączy nas troska o bezpieczeństwo pacjenta w systemie. Potrzebujemy dialogu i merytorycznych rozmów ponad polityką. Dlatego do Forum dla Jakości i Bezpieczeństwa Pacjenta zapraszamy przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Rzecznika Praw Pacjenta, organizacji pacjentów, ekspertów oraz wszystkich zawodów medycznych. Być może będzie to nowy projekt ustawy, może zmiany w ustawach, które już obowiązują. Mamy świadomość, że jakości nie wprowadzi się jedną ustawąpowiedział prezes NRL Łukasz Jankowski.

Źródło: Naczelna Izba Lekarska, polskieradio24.pl

Czytaj też: Eksperci komentują projekt ustawy o refundacji leków i wyrobów medycznych