USK w Poznaniu z własnym robotem da Vinci - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plUSK w Poznaniu z własnym robotem da Vinci - dlaszpitali.pl

USK w Poznaniu z własnym robotem da Vinci

opm-dlaszpitali-usk-w-poznaniu
fot. UM im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu/FB

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu zrobił duży krok w rozwoju nowoczesnej medycyny w Wielkopolsce. Lecznica ma już własnego robota chirurgicznego da Vinci.

System da Vinci to zaawansowana technologia robotyczna umożliwiająca chirurgom, urologom oraz ginekologom przeprowadzanie minimalnie inwazyjnych operacji onkologicznych z niezwykłą precyzją.

Dzięki zastosowaniu robotyki możliwe jest zredukowanie ryzyka powikłań i skrócenie czasu rekonwalescencji pacjentów, a także poprawa ogólnych wyników leczeniawyjaśnia dr n. med. Wojciech A. Cieślikowski, p.o. kierownika Oddziału Urologii USK w Poznaniu, który za pomocą systemu leczy pacjentów z rakiem prostaty. Zabiegi z zakresu chirurgii ogólnej na robocie da Vinci wykonywać będą również prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz oraz prof. dr hab. n. med. Marek Karczewski wraz z zespołami.

USK w Poznaniu dołączył do grona ponad 501 placówek w całej Polsce, które przeprowadzają operacje w asyście robota da Vinci. Natomiast zakup sprzętu udał się z pomocą JM Rektora Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. dr. hab. n. med. Zbigniewa Krasińskiego.

Wprowadzenie tego systemu do szpitala klinicznego wzmacnia pozycję UM w Poznaniu jako jednego z czołowych ośrodków medycznych w Polsce. Otwiera też nowe możliwości w zakresie edukacji medycznej oraz badań klinicznychpodaje uczelnia.

Źródło: Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Czytaj także: Po raz pierwszy w kraju wykonano częściową resekcję nerki wraz z adrenalektomią

1. Mazovia z trzema robotami da Vinci, https://dlaszpitali.pl/nowosci-z-branzy/mazovia-trzy-roboty-da-vinci/ ↩︎