Pierwszy taki zabieg urologiczny w Polsce

Urolodzy ze Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu przeprowadzili pierwszy w Polsce zabieg robotycznej biopsji fuzyjnej prostaty z wykorzystaniem systemu Mona Lisa. Łącznie wykonali 9 takich procedur w znieczuleniu ogólnym. Wszystkie zakończyły się sukcesem – pacjenci czują się dobrze.
Dlaczego ta operacja jest tak innowacyjna?
– Tego rodzaju zabieg pozwala na osiągnięcie najwyższej, robotycznej precyzji podczas biopsji gruczołu krokowego. System ten daje możliwość ustalenia optymalnej drogi igły do (zdiagnozowanej w rezonansie magnetycznym) zmiany w obrębie gruczołu i pozwala na pobranie nawet 50 wycinków z zaledwie dwóch wkłuć na kroczu do dalszych badań histopatologicznych – informuje placówka w swoich mediach społecznościowych.
Zabieg ten poprawia także komfort pacjentów, gdyż trwa stosunkowo krótko – 30 minut wraz ze znieczuleniem – i daje mniejszy odczuwalny ból po biopsji oraz zmniejsza ryzyko infekcji praktycznie do zera. Korzyści płynące z zastosowania robota to wyższa dokładność w wykrywaniu raka oraz większa powtarzalność procedury.
Lekarze ze Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu przeprowadzili zabiegi na sprzęcie wypożyczonym dzięki uprzejmości firm TMS Medical i MIRO.
Źródło: Szpital Wojewódzki w Poznaniu
Czytaj także: To pierwsza taka operacja w Polsce. Skorzystają kobiety z intymnym problemem