Uniwersyteckie Centrum Dermatologii Ogólnej i Onkologicznej powstało we Wrocławiu
Już co trzeci rozpoznawany w Polsce nowotwór złośliwy to rak skóry. W Europie taką diagnozę usłyszało ponad 7 mln osób. To spore wyzwanie, któremu ma sprostać Uniwersyteckie Centrum Dermatologii Ogólnej i Onkologicznej (UCDOiO). Nową jednostkę utworzono w strukturach Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) oraz Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (UMW).
Eksperci alarmują, że na złośliwe nowotwory skóry chorują coraz młodsze osoby. Wzrost liczby zachorowań w ciągu dekady to ponad 100%. To podstawowa przyczyna wyodrębnienia w strukturach USK obszaru dermatologii onkologicznej.
Dermatologia onkologiczna
Pełniąca obowiązki kierownika nowego Uniwersyteckiego Centrum Dermatologii Ogólnej i Onkologicznej dr hab. n. med. Alina Jankowska-Konsur podkreśla, że taka zmiana jakościowa to konieczność.
– Przede wszystkim skupiamy się na potrzebach pacjentów dyktowanych wzrostem zachorowalności i większą świadomością możliwości skutecznego leczenia przy wczesnym wykryciu zmian nowotworowych – mówi.
– Lawinowo wzrasta liczba zachorowań na nowotwory, a w szczególności nowotwory skóry. Już dziś nasi dermatolodzy mają możliwość leczenia laserowego, wykorzystania krioterapii czy terapii fotodynamicznej. Utworzenie centrum, doskonalenie kadr i kolejne inwestycje w bazę sprzętową, również tę uwzględniającą wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji, zapewnią pacjentom możliwość diagnostyki i leczenia w jednym z wiodących ośrodków w regionie – dodaje dr n. med. Marcin Drozd, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
Powstanie Centrum w ośrodku wielospecjalistycznym, jakim jest USK we Wrocławiu, daje także możliwość współpracy pomiędzy specjalistami m.in. chirurgii, chirurgii plastycznej, alergologii, reumatologii czy hematologii.
– Dzięki współpracy z Kliniką Hematologii możemy z powodzeniem zajmować się diagnostyką i leczeniem chłoniaków skóry, które wymagają kompleksowego podejścia. Chłoniaki skóry początkowo są bardzo niepozorne. Często są mylone z alergią skórną, wypryskiem czy łuszczycą. Z obserwacji wynika, że pacjenci czekają na prawidłową diagnozę nawet kilka lat, a choroba w tym czasie się rozwija. Razem możemy diagnozować i leczyć pacjentów na wszystkich poziomach zaawansowania choroby – wyjaśnia dr Jankowska-Konsur.
Dermatologia dziecięca – pół tysiąca hospitalizacji w skali roku
Poza dorosłymi pacjentami UCDOiO leczy także dzieci. Rozwój tego obszaru jest szczególnie ważny, ponieważ potrzeby są ogromne.
– Na terenie Dolnego Śląska i dwóch sąsiednich województw funkcjonują tylko dwa publiczne szpitale z opieką stacjonarną dla najmłodszych pacjentów z problemami dermatologicznymi. W skali roku w naszym ośrodku to ok. 500 hospitalizacji oraz dodatkowo 1 500 konsultacji w poradni dermatologicznej – mówi dr Alina Jankowska-Konsur.
USK zajmuje się oczywiście leczeniem najczęstszych dziecięcych chorób dermatologicznych, jak atopowe zapalenie skóry, łagodne i ciężkie alergie skórne czy łuszczyca. Ale pomoc znajdują tu także pacjenci z chorobami rzadkimi.
Czytaj także: Powstało Uniwersyteckie Centrum Neurologii i Neurochirurgii