Udar mózgu – edukacja potrzebna od najmłodszych lat - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plUdar mózgu – edukacja potrzebna od najmłodszych lat - dlaszpitali.pl
Reklama

Udar mózgu – edukacja potrzebna od najmłodszych lat

opm-dlaszpitali-udar mózgu-edukacja-potrzebna-od-najmłodszych-lat
fot. iStock

Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Pandemia COVID-19 powoduje utrudniony dostęp do lekarzy oraz budzi obawę przed zakażeniem. Wiele osób lekceważy więc objawy, próbując je przeczekać. To błędne założenie, które prowadzi do nieodwracalnych konsekwencji zdrowotnych.
Sytuację pogarsza również niewystarczająca wiedza i brak umiejętności rozpoznawania objawów udaru mózgu. Powinni je znać wszyscy członkowie rodziny, w tym dzieci.

W odpowiedzi na ten problem powstał wyjątkowy program skierowany do przedszkolaków i uczniów klas 1-3. Będzie on realizowany w marcu 2021 r. w ramach polskiej edycji międzynarodowej akcji edukacyjnej FAST Heroes 112. Pomysłodawcy programu – Inicjatywa Angels – od lat prowadzą wytężone działania mające na celu poprawę jakości leczenia pacjentów z udarem oraz zwiększenia liczby oddziałów udarowych w Polsce i na świecie.

Objawy udaru mózgu

Objawy udaru mózgu są bardzo łatwe do rozpoznania. To przede wszystkim zaburzenia mowy. Pacjent albo nie rozumie, co się do niego mówi, albo nie jest w stanie się wysłowić. Można też zauważyć osłabienie kończyn, zazwyczaj po jednej stronie ciała lub opadanie kącika ust po jednej stronie twarzy tłumaczy prof. Adam Kobayashi, Prezes Elekt Sekcji Chorób Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, który popiera działania edukacyjne skierowane do najmłodszych – Już nawet kilkuletnie dzieci mogą nauczyć się rozpoznawać symptomy udaru mózgu i sprawnie reagować w sytuacji zagrożenia życia swoich najbliższych. To niezwykle wdzięczna grupa odbiorców, którzy chłoną wiedzę jak gąbki, są ciekawi świata i łatwo przyswajają nowe wiadomości. Co więcej, mają w sobie naturalną potrzebę niesienia pomocy. Uważam, że edukując dzieci, edukujemy całe społeczeństwo. W zakresie upowszechniania wiedzy na temat udaru mózgu mamy nadal wiele do zrobienia. Cieszy nas, że tyle szkół i przedszkoli entuzjastycznie odpowiedziało na apel i zadeklarowało udział w programie dodaje profesor Kobayashi.

fot. materiały prasowe

Program FAST Heroes 112 został opracowany przez Wydział Polityki Edukacyjnej i Społecznej Uniwersytetu Macedońskiego oraz międzynarodowe grono specjalistów, metodyków nauczania i ekspertów medycznych. Cała niezbędna wiedza, w formie atrakcyjnych materiałów edukacyjnych, została zebrana na stronie www.fastheroes.com. Członkowie Załogi FAST to charyzmatyczni dziadkowie, babcia oraz ich wnuczek Timmy. Postaci w prosty i przystępny sposób prezentują dzieciom najbardziej charakterystyczne objawy, jakie daje udar mózgu. Ponadto uczą, kiedy i dlaczego należy zadzwonić pod numer alarmowy 112. Jak przypominają eksperci, czas oraz szybkość reakcji mają fundamentalne znaczenie.

Bohaterowie załogi FAST; fot. materiały prasowe

Profilaktyka udaru mózgu i szybka pomoc kluczem do zachowania zdrowia

W Polsce statystyki są wciąż przygnębiające – każdego roku odnotowujemy około 80 – 90 tys. nowych przypadków udaru mózgu. I chociaż ogólna zachorowalność ma niewielką tendencję spadkową, to parametr ten rośnie wśród młodych dorosłych. Według danych Światowej Organizacji Udaru Mózgu (World Stroke Organization) co czwarta osoba w swoim życiu zachoruje na udar mózgu. Aż jedna trzecia chorych umiera w ciągu pierwszego roku po udarze z powodu określonych komplikacji. Większość pozostałych ofiar choroby pozostaje trwale, w mniejszym bądź większym stopniu, niepełnosprawna. Upowszechnianie wiedzy o podstawach profilaktyki udarów mózgu i sposobie reagowania, gdy wystąpią objawy tej choroby, to jedna z najważniejszych broni w ograniczaniu jej skutków mówi prof. Bartosz Karaszewski, neurolog, profesor dr hab. nauk medycznych, kierownik Katedry Neurologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Odpowiednie postępowanie terapeutyczne w przypadkach chorób przewlekłych zwiększających ryzyko zachorowania na udar mózgu, np. nadciśnienia tętniczego, niektórych chorób serca, cukrzycy, zaburzeń lipidowych, otyłości oraz zmiana stylu życia, np. w zakresie aktywności fizycznej, diety, palenia tytoniu, spożycia alkoholu, mogą masywnie, według jednego z badań nawet o 90%, zmniejszyć szansę na wystąpienie udaru mózgu dodaje prof. Karaszewski. Ogromne zainteresowanie programem każe wierzyć, że dobrze zaplanowane działania podniosą społeczną świadomość na temat rozpoznawania objawów udaru mózgu, a w efekcie poprawią smutne statystyki udarowe.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj więcej: Specjaliści o udarze mózgu: Niezbędna jest czujność

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.