Pierwsze w województwie wszczepienie innowacyjnego implantu - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPierwsze w województwie wszczepienie innowacyjnego implantu - dlaszpitali.pl

To była pierwsza w województwie operacja wszczepienia innowacyjnego implantu słuchowego

opm-dlaszpitali-implantu-słuchowego
fot. iStock

Pierwszą w województwie śląskim operację wszczepienia implantu słuchowego przeprowadzono w piątek w Szpitalu im. A. Mielęckiego w Katowicach. Dzięki innowacyjnej technologii pacjenci będą mogli łatwiej wyleczyć niedosłuch, a jakość dźwięku będzie lepsza.

Udało się wszczepić pierwszy w woj. śląskim system implantu aktywnego na przewodnictwo kostne Osia. Operacja przebiegła prawidłowo, a 70-letni pacjent z głębokim niedosłuchem mieszanym ucha lewego od dziecka czuje się dobrzepowiedziała prowadząca operację dr Katarzyna Przytuła-Kędzia.

Piątkowy zabieg trwał godzinę od pierwszego cięcia do założenia szwów i opatrunku. Operację przeprowadziła dr Kędzia-Przytuła z oddziału otolaryngologii przy wsparciu dr. hab. Wojciecha Gawęckiego z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu.

Pacjent będzie słyszał dopiero po założeniu części zewnętrznej magnetycznej po ok. 4-5 tygodniach po operacji. Na razie czekamy na wygojenie rany i ściągnięcie szwów. Następnie spotkamy się na aktywację implantu, czyli założenie części zewnętrznejwyjaśniła doktor.

Implant na przewodnictwo kostne składa się z dwóch elementów: części wszczepialnej oraz części zewnętrznej (procesora). Jest implantem magnetycznym, piezoelektrycznymi i aktywnym. Implant magnetyczny oznacza, że połączenie części zewnętrznej procesora z częścią wewnętrzną, która przytwierdzona jest do czaszki, jest na magnes. Nie ma w nim wspornika, czyli elementu stosowanego w dotychczasowych rozwiązaniach niedosłuchu w klinice. Dzięki magnesowi zachowana jest ciągłość skóry pacjenta.

Drugą cechą implantu jest aktywizm, co oznacza, że część wibrująca, która przekształca dźwięki w wibracje kości, wszczepiana jest do wnętrza ciała. To odróżnia ją od implantów magnetycznych pasywnych, w których nie ma tego zaczepu, a dźwięk wibruje na zewnątrz, a nie wewnątrz, co sprawia, że jakość dźwięku jest gorsza. Implant piezoelektryczny oznacza, że przetwornik, który jest w środku, nie jest przetwornikiem elektromagnetycznym jak w innych systemach. Cecha ta daje implantowi mniejszą awaryjność i mniejsze artefakty w badaniu rezonansu magnetycznego.

System implantu Osia dedykowany jest pacjentom z niedosłuchami mieszanymi, przewodzeniowymi, obustronnymi, ale też z głębokim niedosłuchem jednego ucha, przy zachowanym słuchu w jednym uchupodkreśliła dr Kędzia-Przytuła.

Jak podkreśliła, każda proteza słuchu to jest zawsze inne słyszenie niż zdrowym uchem, ale pacjenci się do tego po czasie przyzwyczajają i finalnie jakość ich życia zdecydowanie wzrasta.

W poznańskiej klinice mamy już doświadczenie, bo operowaliśmy prawie 40 pacjentów. Jak porównujemy ze starszymi systemami, to ci pacjenci dobrze funkcjonują, a efekty są bardzo dobremówił prof. Gawęcki, który nadzorował operację.

Dr Katarzyna Przytuła-Kędzia zaznaczyła, że Szpital im. A. Mielęckiego w Katowicach zamierza jeszcze w tym roku operować kolejnych czterech pacjentów z niedosłuchem.

System Cochlear Osia2 jest pierwszym na świecie i jedynym aktywnym osseointegracyjnym systemem implantu słuchowego (OSI), który wykorzystuje cyfrową piezoelektryczną stymulację do przesyłania dźwięku bezpośrednio do struktur ucha wewnętrznego. Implant odbiera sygnał z części zewnętrznej i za sprawą piezoelektryka przetwarza go na drgania odbierane przez ucho wewnętrzne pacjenta.

Źródło: naukawpolsce.pl/Julia Szymańska

Czytaj także: Szpital Kolejowy w Katowicach zakupił nowoczesny laser do leczenia jaskry

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 4/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 4/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.