Terapia fagowa w leczeniu zatok? Naukowcy z Wrocławia sprawdzają jej skuteczność - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plTerapia fagowa w leczeniu zatok? Naukowcy z Wrocławia sprawdzają jej skuteczność - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl
Reklama

Terapia fagowa w leczeniu zatok? Naukowcy z Wrocławia sprawdzają jej skuteczność

Najczęstsze metody leczenia to miejscowe stosowanie leków obkurczających błonę śluzową nosa i zatok lub antybiotykoterapia, która często nie jest skuteczna. Standardem w leczeniu jest chirurgia: funkcjonalna endoskopowa operacja zatok. Teraz wrocławscy badacze przetestują możliwości bakteriofagów w walce z tą uciążliwą chorobą, która potrafi ciągnąć się tygodniami i nawracać nawet wielokrotnie w ciągu roku.

Preparat z bakteriofagami aplikuje się do nosa pacjenta. Choć to żywe wirusy, nie ma obaw, by mogły się stać przyczyną nowej infekcji. Ich unikatowe właściwości polegają na tym, że niszczą jedynie określone bakterie. Nie mają licencji na zabijanie, działają raczej jak zabójcy na zlecenie, których jedynym celem są drobnoustroje zlokalizowane w zatokachwyjaśnił prof. Zatoński.

Ze strony IIiTD badanie będzie realizowane przez Ośrodek Terapii Fagowej Centrum Medycznego Instytutu i Laboratorium Bakteriofagowe, kierowane przez prof. Andrzeja Górskiego. Kierownikiem administracyjnym projektu jest prof. Ryszard Międzybrodzki, kierownik Centrum Medycznego IIiTD PAN.

Jak wiadomo, mimo wielkiego wzrostu zainteresowania terapią fagową na arenie międzynarodowej, nie udało się dotychczas uzyskać potwierdzenia jej skuteczności z zastosowaniem podwójnie zaślepionego badania klinicznego z użyciem placebo. Dlatego obecny projekt stanowi szansę na dokonanie znaczącego postępu w upowszechnieniu tej terapii zgodnie z wymaganiami współczesnej medycyny powiedział prof. Górski.

Projekt „Niekomercyjne badanie kliniczne dla potwierdzenia bezpieczeństwa i skuteczności terapii fagowej w leczeniu przewlekłego zapalenia zatok przynosowych – RHINOPHAGE” został wysoko oceniony w tegorocznej edycji konkursu ABM na niekomercyjne badania kliniczne. Uzyskując 165 pkt. znalazł się na trzecim miejscu listy rankingowej.

Jest to już dziewiąty projekt z dofinansowaniem z ABM realizowany przez badaczy Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Obecnie prowadzimy badania o łącznej wartości blisko 100 mln złpowiedziała dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych we Wrocławiu Marta Duda-Sikuła

Źródło: PAP Nauka w Polsce/ autorzy: Roman Skiba

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.