Techniki obrazowania medycyny nuklearnej... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plTechniki obrazowania medycyny nuklearnej... - dlaszpitali.pl

Medycyna nuklearna – rewolucja w leczeniu?

opm-dlaszpitali-medycyna-nuklearna
fot. iStock

Medycyna nuklearna to jedna z najbardziej innowacyjnych dziedzin w medycynie, pozwala badać i leczyć różnego typu schorzenia, gdy zawodzą inne metody – przekonują eksperci.

Medycyna nuklearna wykorzystuje niewielkie ilości substancji radioaktywnych (znaczników) do wizualizacji procesów fizjologicznych w organizmie. To bardzo ważne, ponieważ zmiany fizjologiczne zwykle poprzedzają zmiany anatomiczne.

Dlatego techniki obrazowania medycyny nuklearnej mogą często diagnozować i określać reakcję na leczenie przed innymi metodami obrazowania. Ułatwia to optymalną opiekę nad pacjentem dzięki szybszym diagnozom i leczeniu precyzyjnemuwyjaśnia dr hab. n. med. Mirosław Dziuk. Specjalista kieruje Zakładem Medycyny Nuklearnej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, jest też członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.

Zdaniem ekspertów Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej, diagnostyka i terapia izotopowa to jedna z najbardziej innowacyjnych dziedzin w medycynie. Pozwala łączyć diagnostykę i terapię oraz ograniczyć skutki uboczne leczenia, występujące na przykład podczas tradycyjnej chemioterapii.

Najpierw diagnozujemy, a później tym samym, ale w połączeniu z innym leczniczym radioizotopem, leczymy. To dyscyplina oferująca fascynujące wręcz możliwościuważa dr hab. n. med. Jolanta Kunikowska, adiunkt w Zakładzie Medycyny Nuklearnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prezydent-elekt Europejskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.

Medycyna nuklearna stale rozszerza swe zastosowania. Poprzez obrazowanie molekularne lekarze medycyny nuklearnej mogą leczyć pacjentów ze stale rosnącym zakresem schorzeń, w tym: tyreotoksykozą, rakiem tarczycy, zmianami w stawach, guzami neuroendokrynnymi i przerzutami. Procedury, takie jak scyntygrafia czy Pozytonowa Tomografia Emisyjna (PET), mają zastosowanie także w przypadku diagnostyki kardiologicznej. W tym obszarze medyna nuklearna pozwala badać na przykład drożność naczyń wieńcowych i diagnozować stany zapalne – często wtedy, kiedy inne badania nie dostarczają lekarzom jednoznacznych informacji o stanie pacjentawyjaśnia dr hab. Mirosław Dziuk.

Pod względem naukowym i klinicznym medycyna nuklearna to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin. Każdego roku syntezowane są nowe związki, dziś znajdujące zastosowanie w diagnostyce, a w przyszłości być może także w terapii. Przed młodymi badaczami otwiera się ogromne pole do odkrywania celów na poziomie receptorów komórkowych, które można wykorzystywać z korzyścią dla pacjentów w podejściu teranostycznym (połączeniem diagnostyki i terapii – PAP), najpierw w diagnostyce, a następnie w terapiitwierdzi dr hab. Jolanta Kunikowska.

Lekarze medycyny nuklearnej zajmują się różnymi typami chorób zarówno nowotworowych, jak i chorób płuc oraz serca, demencją, schorzeniami endokrynologicznymi, chorobami nerek, i przewodu pokarmowego. Ponieważ ja sam mam zaszczyt realizować się w tej fascynującej dziedzinie, z czystym sumieniem polecam medycynę nuklearną studentom i lekarzom rozważającym wybór specjalizacjimówi dr hab. Mirosław Dziuk.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Czytaj także: Medycyna nuklearna 2020 – wyzwania i priorytety

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.