Sztuczna inteligencja pomoże pacjentom kardiologicznym - dlaszpitali.pl

Sztuczna inteligencja pomoże pacjentom kardiologicznym

Czy sztuczna inteligencja może być wsparciem w leczeniu chorób układu sercowonaczyniowego? Wszystko wskazuje na to, że tak. W X Oddziale Kardiologii, Elektrofizjologii i Elektrostymulacji oraz AOS, który jest częścią Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS) wykorzystuje się rozwiązanie bazujące na innowacyjnym oprogramowaniu Cardiomatics. Trwający program pilotażowy wskazuje na to, że sprawdza się ono w dokładnej analizie i interpretacji sygnału EKG. Cardiomatics ma wspomagać pracę lekarzy i realnie wpływać na skuteczną terapię chorych.

opm-dlaszpitali-sztuczna-inteligencja-w-kardiologii
fot. materiały prasowe

Sztuczna inteligencja i algorytmy, czyli nowy wymiar badań

Sztuczna inteligencja może znacznie uefektywnić pracę lekarza. Daje możliwość usprawnienia diagnostyki, co przyniesie korzyść pacjentom. W ramach rozwoju, PAKS wprowadził do swoich usług oprogramowanie polskiego startupu Cardiomatics. Program pilotażowy trwa, ale już teraz można powiedzieć, że rozwiązanie odpowiada na bieżące potrzeby lekarzy i pacjentów.

W związku z licznym gronem pacjentów, których stan zdrowia wymaga monitorowania za pomocą holterów EKG, postanowiliśmy jeszcze bardziej usprawnić pracę naszej przychodni i wdrożyć nowatorskie rozwiązanie. Od jakiegoś czasu testujemy rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji. To usprawnia wiele procesów, dzięki czemu jeszcze dokładniej możemy diagnozować pacjentów, a przede wszystkim przyspieszyć tę diagnozę. Dzięki temu rozwiązaniu lekarz otrzymuje praktycznie gotowy wynik
z pracy holtera EKG. W dobie COVID-19, kiedy pacjenci kardiologiczni są szczególnie zagrożeni, a lekarze przeciążeni, rozwiązania pozwalające na oszczędność czasu są potrzebne szczególnie. Pandemia właściwie wymusiła na całym świecie ich rozwój i rozszerzenie dostępności. Jako innowacyjne ośrodki nie zwalniamy tempa, bo wiemy, że nasi pacjenci tego potrzebują” –
mówi dr n. med. Bartłomiej Orlik, kardiolog z tyskiej placówki PAKS.

Sztuczna inteligencja w służbie kardiologii

Czy oprócz wspomagania odczytów badań holterowskich za pomocą sztucznej inteligencji, możemy coś jeszcze zaproponować pacjentom wymagającym diagnostyki zaburzeń rytmu serca? Oprócz zwykłych, szeroko stosowanych holterów EKG, Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca oferują innowacyjny system długotrwałego monitoringu kardiologicznego. Monitoring EKG opiera się na przenośnym, „kieszonkowym” urządzeniu, które już samo w sobie jest innowacyjne. Nie wymaga bowiem podłączenia za pomocą elektrod, a jedynie przyłożenia do klatki piersiowej. Zapisy EKG z monitoringu pracy serca są rejestrowane w systemie na platformie telemedycznej. To znacznie usprawnia pracę lekarza, dając mu narzędzia do szybszego postawienia diagnozy i wdrożenia leczenia.

Nowoczesne technologie bez wątpienia zrewolucjonizowały służbę zdrowia. Ich zastosowanie jest szczególnie ważne w dobie pandemii, kiedy kadra medyczna pracuje ponad siły. My już kilka lat temu wiedzieliśmy, że to droga, którą chcemy kroczyć. Zwłaszcza, że rozwiązanie, na które się zdecydowaliśmy jest skuteczne, ale też wraz z napływem informacji system się udoskonala, analizując dane jeszcze dokładniej i dając nam niemal „gotowca”. To rewolucja, której wszyscy potrzebujemy – dodaje dr Orlik.

Niewydolność serca pod lupą technologii

Wspomniana technologia chmurowa i sztuczna inteligencja zastosowana w rozwiązaniu firmy Cardiomatics w połączeniu z dokładną analityką danych mogą wyręczać lekarzy przy odpowiedniej kwalifikacji pacjentów do terapii resynchronizującej CRT. Jest ona często stosowana u pacjentów z niewydolnością serca i polega na odpowiedniej stymulacji komór serca za pomocą wprowadzonych do niego elektrod. Bardzo dokładna analiza pracy serca pozwala przynosić optymalne efekty leczenia. Przyspiesza też reakcję w sytuacji, która może być dla pacjenta niebezpieczna. Twórcy technologii pracują nad tym, by dzięki analizie danych terapia przynosiła jak najlepsze efekty. To szansa na lepsze i dłuższe życie pacjentów. Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca widzą ogromny potencjał w tej technologii, czego konsekwencją są ciągłe testy urządzeń i oprogramowania w trosce o zdrowie Polaków.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj także: Telemonitoring – bezpieczeństwo nawet w czasie pandemii

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.