Sztuczna inteligencja na straży zdrowia oczu - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plSztuczna inteligencja na straży zdrowia oczu - dlaszpitali.pl

Sztuczna inteligencja na straży zdrowia oczu

opm-Sztuczna-inteligencja-na-strazy-zdrowia-oczu
fot. Optiskan, źródło: materiały prasowe

Sztuczna inteligencja zaczyna być powszechnie doceniana jako innowacja ułatwiająca życie w wielu dziedzinach. Także w ochronie zdrowia inteligentne algorytmy rewolucjonizują już procesy diagnostyczne. W okulistyce przesiewowa ocena oczu przy wykorzystaniu AI pozwala na wczesne wykrycie najczęściej występujących chorób oczu.

Oceny przesiewowe (tzw. skriningi medyczne) stanowią aktualnie jeden z ważniejszych elementów profilaktyki zdrowotnej. W oparciu o nowoczesne, nieinwazyjne technologie i automatyczne analizy danych medycznych pozwalają one szybko ustalić ewentualne ryzyko występowania zmian patologicznych. Ocena obrazu ludzkiego oka może dostarczyć istotnych danych na temat stanu zdrowia badanego. Na podstawie zdjęć zautomatyzowany algorytm wykrywa zmiany świadczące o chorobach oczu. Może służyć tym samym jako system wspomagający podejmowanie decyzji klinicznych, który pozwoli odpowiednio wcześnie skierować pacjenta na pogłębione badania diagnostyczne, a w razie potrzeby szybko rozpocząć odpowiednie leczenie.

Oko w oko z technologią

Jedną z takich metod diagnostycznych, wykorzystujących sztuczną inteligencję, jest przesiewowa ocena ryzyka chorób oczu OPTISKAN. Umożliwia ona wczesne wykrycie zmian w obrębie oka, wskazujących potencjalnie na występowanie czterech z najczęstszych chorób narządu wzroku: retinopatii cukrzycowej, jaskry, zaćmy oraz związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej (AMD, ang. Age-related Macular Degeneration). W zautomatyzowanym badaniu wykorzystuje się algorytmy RetinaLyze® (oprogramowanie diagnostyczne oparte na sztucznej inteligencji), które na podstawie wykonanych przez specjalistów w gabinecie cyfrowych zdjęć dna oka dokonują analizy obrazu centralnej część siatkówki. System pozwala zdiagnozować choroby zwyrodnieniowe siatkówki oraz ocenić stopień zaawansowania ewentualnego schorzenia. W trakcie procedury OPTISKAN dokonywany jest także pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, umożliwiający wykrycie neuropatii jaskrowej oraz ocena przezierności soczewki pod kątem ryzyka wystąpienia zaćmy.

Czytaj także: Polska ochrona zdrowia potrzebuje sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja o krok przed chorobą

Jak szacują eksperci z Vision Express, w Polsce ponad 3 miliony osób cierpi lub jest zagrożonych ryzykiem czterech wymienionych schorzeń okulistycznych, a tylko połowa jest tego świadoma i znajduje się pod opieką okulistyczną. W większości przypadków w początkowych stadiach chorobowych nie można dostrzec wyraźnych objawów, dlatego zdarza się, że są ignorowane przez chorego. Kluczem do wykrycia zmian jest odpowiednia profilaktyka oraz wczesna diagnostyka zwłaszcza u osób powyżej 40. roku życia.

Należy pamiętać, że za wyjątkiem zaćmy, którą można wyleczyć operacyjnie wszystkie pozostałe schorzenia: AMD, retinopatia cukrzycowa oraz jaskra, stanowią istotne zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania wzroku, a zbyt późno wykryte mogą doprowadzić do jego poważnej lub nawet całkowitej utraty. Dlatego tak ważna jest profilaktyka z włączeniem ocen przesiewowych przy użyciu między innymi zautomatyzowanych algorytmów diagnostycznych, takich jak OPTISKANtłumaczy dr Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.

Łatwe jak OPTISKAN

Do przeprowadzenia przesiewowej oceny ryzyka chorób oczu OPTISKAN nie wymaga się skierowania od lekarza ani podawania kropli rozszerzających źrenicę. Badanie jest bezbolesne i szybkie: czas wykonania oraz analiza zdjęć funduskopowych, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego i ocena soczewki zajmują łącznie około 10 minut. W efekcie otrzymuje się wiarygodne wyniki, które mogą podlegać dalszej analizie i przyczynić się do podjęcia właściwej strategii diagnostycznej oraz ewentualnej terapii.

Postęp technologiczny i wymagania Polaków idą w parze i są na coraz wyższym poziomie. Chcąc im sprostać, idziemy z duchem czasu; rozszerzamy dostępne w naszych salonach specjalistyczne usługi medyczne takie jak OPTISKAN, żeby jak najskuteczniej realizować naszą misję kompleksowego dbania o dobrą jakość widzenia i zdrowie oczu Polakówpodkreśla Thanos Iliopoulos, Dyrektor Zarządzający Vision Express.