Sztuczna inteligencja a choroby cywilizacyjne
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku chce wypracować nowe metody leczenia chorób cywilizacyjnych z wykorzystaniem metod sztucznej inteligencji. Na swój program rozwoju uczelnia dostała od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego 50 mln zł w formie obligacji Skarbu Państwa.
Uczelnia – bez okresu karencji – może już sprzedawać te obligacje na giełdzie czy wolnym rynku, a pieniądze przeznaczać na badania – poinformował w środę PAP rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) Marcin Tomkiel.
Pieniądze będą przeznaczone na pięcioletni program rozwoju uczelni, który już wcześniej został wysoko oceniony w ministerialnym konkursie „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”.
UMB zajął w tym konkursie jedenaste miejsce (poza dziesiątką najlepszych uczelni badawczych). Było to jednocześnie – jak podkreślały władze uczelni – drugie miejsce wśród uczelni medycznych w Polsce i najlepsze miejsce spośród uczelni ze wschodniej Polski.
UMB przypomniał, że przedstawiony przez uczelnię projekt badawczy w tym konkursie „bardzo wysoko” ocenił międzynarodowy zespół ekspertów, który wydał „specjalną rekomendację zalecającą wsparcie rządu” dla tych pomysłów, a MNiSW „przychyliło się do tej opinii”.
Pieniądze uczelnia przeznaczy na realizację innowacyjnych badań wielkoskalowych w obszarze chorób cywilizacyjnych pozwalających na wprowadzenie nowych rozwiązań diagnostyczno-terapeutycznych oraz wspierających je metod sztucznej inteligencji – poinformował w komunikacie Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.
Wyjaśniono, że w takim podejściu, które jest nazywane medycyną wysokiej jakości, chodzi o to, by uzyskać wiedzę o tym, jak choroba przebiega u każdego, indywidualnego pacjenta na podstawie szczegółowych badań i analiz o jego stylu i środowisku życia, danych klinicznych, także wiedzy o genomie, mikrobiomie, proteomie.
Uczelnia chce analizować te dane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, nowoczesnych narzędzi informatycznych.
Planowane jest także m.in. utworzenie nowego kierunku studiów poświęconego takim analizom. UMB chce kształcić na kierunku bioinformatyka o profilu BIG DATA w medycynie.
Rektor UMB prof. Adam Krętowski mówił w lutym dziennikarzom, że program rozwojowy uczelni opiera się na „unikalnym pomyśle rozwoju medycyny XXI, może XXII wieku – a więc czegoś, czego w Polsce jeszcze nie było”, o najnowocześniejsze technologie w medycynie, analizę danych. Efektem tych prac ma być szybsza diagnostyka i skuteczniejsze leczenie pacjentów.
Izabela Próchnicka
Źródło: PAP – Nauka w Polsce
Czytaj także: Sztuczna inteligencja w sektorze medycznym