Szpitale na Śląsku informują o złej sytuacji finansowej placówek powiatowych. Trwa „Czarna polska jesień” - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plSzpitale na Śląsku informują o złej sytuacji finansowej placówek powiatowych. Trwa „Czarna polska jesień” - dlaszpitali.pl

opm-dlaszpitali-czarna-polska-jesien-w-slaskich-szpitalach

Śląskie szpitale rozpoczęły akcję „Czarna polska jesień”. Placówki chcą tym zwrócić uwagę na złą sytuację finansową szpitali powiatowych.

Akcja informacyjna „Czarna polska jesień” została zainicjowana przez Związek Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego. W ramach akcji w placówkach pojawiły się czarne plakaty i wyklejone na czarno okna.

„Czarna polska jesień” w śląskich szpitalach

Jak mówią organizatorzy akcji:Wprowadzone ostatnio zmiany przepisów (w szczególności dotyczące wzrostu wynagrodzeń) oraz inflacja i wzrost kosztów, doprowadziły do gwałtownego wzrostu zadłużenia szpitali powiatowych. Brakuje pieniędzy na opłacanie podstawowych rachunków, wypłaty dla pracowników i składki ZUS.

– Mimo obietnic Ministerstwa Zdrowia, koszt podwyżek dla pracowników służby zdrowia w dalszym ciągu obciąża budżety szpitali. Te zrzeszone w Związku Szpitali Powiatowym Województwa Śląskiego odnotowały wzrost wyceny świadczeń na poziomie 4-8 proc., podczas gdy Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wyliczyła, że aby sfinansować wzrost płac, trzeba zwiększyć wyceny o 22,4 proc. W efekcie system ochrony zdrowia rozpada się, a szpitalom powiatowym brakuje pieniędzy nawet na opłacanie składek ZUS – powiedział Władysław Perchaluk, prezes Związku.

Związek Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego zachęca do podpisania petycji do Ministra Zdrowia o wzrost wyceny świadczeń. W treści petycji zostały zawarte postulaty Związku:

1. Pokrycie przez NFZ kosztów wzrostu wynagrodzeń wszystkich pracowników ochrony zdrowia, niezależnie od formy zatrudnienia przy jednoczesnym określeniu akceptowalnej minimalnej i maksymalnej stawki wynagrodzenia.
  2. Umożliwienie kierownictwu szpitali kształtowania oferty świadczonych usług zdrowotnych poprzez tworzenie nowych oddziałów i poradni czy dopasowywanie liczby łóżek do potrzeb pacjentów i możliwości lokalowych, technicznych i personalnych danego szpitala.

Źródło: szpitalepowiatowe.pl, www.polsatnews.pl