Szpital Żywiec zmuszony zawiesić pracę trzech oddziałów i... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plSzpital Żywiec zmuszony zawiesić pracę trzech oddziałów i... - dlaszpitali.pl

Szpital Żywiec zmuszony zawiesić pracę trzech oddziałów i dwóch poradni

opm-dlaszpitali-żywiec
fot. mat. prasowe

7 października w Szpitalu Żywiec mają przestać działać trzy oddziały i dwie poradnie. Wszystko przez problemy kadrowe spowodowane niemożnością terminowego regulowania wynagrodzeń dla personelu. Brak płynności finansowej ośrodka wynika natomiast z nieuregulowania dotąd przez NFZ rozliczeń świadczeń wykonanych ponadlimitowo w bieżącym roku oraz zbyt niskich miesięcznych planów rzeczowo-finansowych.

2 września spółka ICZ Healthcare, zarządzająca Szpitalem Żywiec i działająca w jego imieniu, złożyła do wojewody śląskiego wnioski o udzielenie zgody na czasowe zaprzestanie wykonywania działalności leczniczej trzech oddziałów i dwóch poradni od 7 października 2024 r. do 7 stycznia 2025 r.

Chodzi o:

  • Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej I,
  • Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej II,
  • Oddział Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Nefrologii,
  • Poradni Położniczo-Ginekologicznej,
  • Poradni Urazowo-Ortopedycznej.

Nie będzie również działała izba przyjęć w zakresie zawieszanych oddziałów. To komórki organizacyjne żywieckiego szpitala, które w największym stopniu zostały dotknięte problemem braku kadr.

W placówce brakuje personelu

Od marca ze współpracy ze szpitalem zrezygnowało łącznie 21 lekarzy. Pozostały personel lekarski i pielęgniarski znacząco zredukował liczbę godzin pracy na rzecz ośrodka. To spowodowało niemożność zapewnienia ciągłości pracy w wymienionych komórkach organizacyjnych. Pragniemy móc wciąż zapewniać naszym pacjentom niezbędną, kompleksową opiekę medyczną. Ale niestety w obecnej sytuacji nie jesteśmy w stanieubolewa Małgorzata Świątkiewicz, dyrektor Szpitala Żywiec.

I tłumaczy, że bezpośrednią przyczyną niemożności zapewnienia obsady oraz ciągłości pracy oddziałów i poradni leżą problemy z zapewnieniem terminowego regulowania zobowiązań finansowych ze strony szpitala na rzecz personelu.

Szpital nie był w stanie na czas wypłacać wynagrodzeń ze względu na zaburzoną płynność finansową. A tę powoduje przeciągający się brak uzyskania od Narodowego Funduszu Zdrowia pełnego pokrycia kosztów zrealizowanych świadczeń, w tym z tytułu nadwykonań (na dziś ok. 38 mln zł). Prowadząc kompleksową działalność leczniczą, nasz szpital odnotowuje wysoki wskaźnik tzw. nadwykonań procedur. Należy jednak podkreślić, że w ostatnich latach wszystkie zrealizowane przez nasz ośrodek i sprawozdawane do NFZ procedury, w tym nadwykonania, po pierwsze nie były kwestionowane przez Fundusz jako niezasadne, po drugie były przez narodowego płatnika rozliczane w sposób umożliwiający zapewnienie ciągłości pracy ośrodka. Obecna sytuacja związana z brakiem pełnego pokrycia kosztów zrealizowanych świadczeń powoduje konieczność planowanego czasowego zaprzestania wykonywania działalności leczniczej w zakresach, które zostały najmocniej dotknięte konsekwencjami opisywanych problemówwyjaśnia Małgorzata Świątkiewicz.

Doszacowanie planów rozwiązaniem problemów

Władze szpitala przyznają, że od dawna sygnalizują NFZ konieczność urealnienia i doszacowania planów rzeczowo-finansowych względem liczby przyjmowanych i leczonych w Szpitalu Żywiec pacjentów. To zdaniem przedstawicieli ośrodka pozwoliłoby na zachowanie płynności finansowej i zapobiegłoby problemom kadrowym. Szpital na bieżąco informuje o trudnej sytuacji NFZ i innych interesariuszy zaangażowanych w umożliwienie placówce kontynuowania działalności w dotychczasowym zakresie. Ponadto prowadzone są rozmowy z personelem zmierzające do utrzymania współpracy na dotychczasowych zasadach i intensywne działania rekrutacyjne. Zdaniem władz ośrodka kluczowe dla rozwiązania trudnej sytuacji jest jednak przede wszystkim pilne pełne pokrycie kosztów zrealizowanych świadczeń przez NFZ.

Rozliczenie należności umożliwi nam niezwłoczne uregulowanie zobowiązań wobec personelu i zaplanowanie dalszej płynnej pracy wszystkich komórek organizacyjnych szpitala. Chcę podkreślić naszą wolę do rozmów, współpracy i wypracowania rozwiązań umożliwiających odpowiedzialne kontynuowanie działalności leczniczej w powiecie żywieckim. Pragniemy móc wciąż zapewniać naszym pacjentom niezbędną, kompleksową opiekę medycznązaznacza dyrektor Świątkiewicz.

Szpital Żywiec jest obecnie jedynym podmiotem leczniczym współpracującym z NFZ, realizującym świadczenia szpitalne w trybie hospitalizacji pełnej (planowej i nagłej) na terenie powiatu żywieckiego, zamieszkiwanego przez ponad 150 tys. osób. Placówka samodzielnie zabezpiecza dostęp do świadczeń szpitalnych finansowanych ze środków publicznych dla mieszkańców całego powiatu. W 2022 r. ośrodek udzielił świadczeń medycznych ponad 120 tys. pacjentów, a w 2023 r. ponad 146 tys. pacjentów. Tylko w pierwszym półroczu br. liczba przyjęć do żywieckiego szpitala wyniosła ponad 65 tys.

Źródło: informacja prasowa

Czytaj także: Zarząd OZPSP w resorcie zdrowia. Omówiono m.in. reformę systemu

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.