Szpital w Lublinie już wkrótce otworzy nowy budynek dla pacjentów wymagających operacji

opm-dlaszpitali-szpital-w-Lublinie
fot. Łukasz Frączek, materiały prasowe

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ w Lublinie przygotowuje się do oficjalnego otwarcia budynku R. Skorzystają z niego pacjenci wymagający zabiegów operacyjnych. Pierwsze osoby trafią tu na początku lutego.

W czwartek, w towarzystwie marszałka Jarosława Stawiarskiego i dyrektora placówki Piotra Mateja, szpital w Lublinie przy al. Kraśnickiej zwiedzili przedstawiciele lubelskich mediów.

Nowy obiekt powstał dzięki wsparciu Funduszy Europejskich. Szpital na realizację projektu pn. „Utworzenie systemu zabiegowo-anestezjologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ w Lublinie” pozyskał dofinansowanie z Działania 13.1 Infrastruktura ochrony zdrowia Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 (RPO WL). Całkowita wartość projektu osiągnęła prawie 85,7 mln zł, z czego blisko 84,3 mln zł (99% wydatków kwalifikowalnych) stanowiło wsparcie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), zaś Budżetu Województwa Lubelskiego dołożył ponad 856 tys. zł.

To jest ostatnia inwestycja w ochronę zdrowia z poprzedniej pespektywy unijnej na lata 2014-2020. Oddanie budynku R to zakończenie po 20 latach budowy szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickich. Mam nadzieję, że ta placówka spełni oczekiwania mieszkańców Lubelszczyzny mówi Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Świadczenia zdrowotne na najwyższym poziomie

Celem głównym zrealizowanego projektu była poprawa jakości i lepsza dostępność do świadczeń udzielanych w zakresie ochrony zdrowia w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej poprzez rozbudowę infrastruktury Szpitala, w tym utworzenie systemu zabiegowo-anestezjologicznego.

Budynek R posiada trzy kondygnacje, a jego całkowita powierzchnia wynosi 6500 m2. Jest skomunikowany z pozostałą częścią szpitala. W nowym obiekcie znalazły się:

• Blok operacyjny, w skład którego wchodzi 5 sal operacyjnych wraz z pomieszczeniami funkcyjnymi oraz sala hybrydowa z możliwością montażu robota chirurgicznego i urządzeń do neuronawigacji oraz tomografii śródoperacyjnej;
  • Oddział Intensywnej Terapii i Anestezjologii z 18 łóżkami w pokojach 2- i 4-łóżkowych. Przewidziano także 2 izolatki, gabinet diagnostyczno-zabiegowy oraz pomieszczenia dla personelu, jak również pomieszczenia funkcyjne i magazynowe;
  • Apteka szpitalna;
  • Centralna Sterylizacja bezpośrednio skomunikowana z nowym blokiem operacyjnym.

Budynek jest obiektem inteligentnym. Posiada najnowocześniejsze rozwiązania techniczne do sterowania mediami. Zainstalowane zostały także systemy do sterowania energią elektryczną i innymi instalacjami użytkowymi zaś oświetlenie obiektu jest energooszczędne (LED).

Wyposażenie

Dodatkowo ramach realizacji projektu zakupiony został następujący sprzęt medyczny:

• Kolumny anestezjologiczne (6 szt.),
  • Kolumny chirurgiczne (6 szt.),
  • Lampy operacyjne (6 szt.),
  • Lampa zabiegowa,
  • Sufitowe systemy zasilające dla stanowiska OIT (24 szt.).

Łączna wartość zakupionego sprzętu medycznego przekroczyła 4 mln zł.

Szacuje się, że w praktyce ulepszonymi usługami zdrowotnymi zostanie objętych aż 4 tys. osób rocznie.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Nowoczesny blok operacyjny