Szpital tymczasowy w Siedlcach rozpoczyna swoją działalność - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plSzpital tymczasowy w Siedlcach rozpoczyna swoją działalność - dlaszpitali.pl

Szpital tymczasowy w Siedlcach rozpoczyna swoją działalność

opm-dlaszpitali-szpital-tymczasowy-w-siedlcach
fot. iStock

Projekt powstał dzięki współpracy Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II z myślą o osobach chorych na COVID-19.

Szpital mieści się na terenie Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 26, w budynku dawnej rehabilitacji. Zgodnie z założeniem w placówce znalazło się 100 łóżek, w tym 10 tzw. łóżek respiratorowych. Wszystko odbyło się w błyskawicznym tempie, 16 listopada Minister Zdrowia zobowiązał Mazowiecki Szpital Wojewódzki do utworzenia lecznicy, 4 grudnia została ona oficjalnie zarejestrowana. Szpital tymczasowy powstał przy wsparciu finansowym Banku Gospodarstwa Krajowego.

Naszą misją jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego kraju i właśnie teraz widać, jak ważna jest nasza pomoc dla tych, którzy tego potrzebują w trudnym czasie pandemii. Z naszych programów pomocowych wciąż mogą korzystać przedsiębiorcy z całej Polski, ze wszystkich branż. Wiosną przekazaliśmy 1,5 mln zł na wsparcie szpitali. Teraz pomogliśmy w utworzeniu szpitala tymczasowego w Siedlcach. Odpowiadaliśmy za jego przygotowanie i wyposażenie. Współpracowaliśmy z Mazowieckim Szpitalem Wojewódzkim w Siedlcach. Wykorzystaliśmy część budynku tego szpitala, w którym trwał remont. Zaadaptowaliśmy tę część na szpital tymczasowy i zapewniliśmy miejsca dla chorych na COVID-19, potrzebujących pomocy lekarskiejwyjaśnia Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK.

Dzięki zaangażowaniu zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego oraz BGK, jak i szeregu podwykonawców, wszystkie prace trwały niecałe trzy tygodnie. Przedsięwzięcie wymagało wielu działań adaptacyjnych, począwszy od wymiany instalacji teletechnicznej, oświetlenia, modernizacji wentylacji, poprowadzenia nowych tras kablowych, instalacji gazów medycznych, przez rozbudowę rozdzielni elektrycznych, montaż monitoringu, domofonów czy sufitów podwieszanych, na przystosowaniu sali oddziału intensywnej terapii kończąc.

Od połowy listopada pracowaliśmy praktycznie dzień i noc, żeby ten szpital był gotowy. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników BGK oraz pracowników szpitala możemy ruszać do pracy i przyjmować pierwszych pacjentów. W trzy tygodnie udało się dostosować istniejący budynek do wymogów szpitala tymczasowego. Z pomocą Banku Gospodarstwa Krajowego udało się przeprowadzić również proces rekrutacyjny, dzięki któremu najbliższy czas nie jest zagrożony w kwestiach kadrowychmówi Marcin Kulicki, prezes Zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o.

Bank pomógł w zapewnieniu materiałów i dostawców. Mazowiecki Szpital Wojewódzki, który Ministerstwo Zdrowia wskazało jako szpital patronacki, przeprowadził proces rekrutacji personelu. BGK również i w tym działaniu zapewnił placówce wsparcie.

Ściśle współpracowaliśmy ze szpitalem i pomogliśmy w poszukiwaniu kadr medycznych oraz technicznych potrzebnych na oddziałach dla zakażonych koronawirusem. Sama infrastruktura, łóżka, respiratory bez odpowiedniego personelu to przecież za mało, by pomóc pacjentom. Cieszę się, że mogliśmy zrealizować ten projekt, aby wesprzeć nasz kraj w walce z COVID-19. Wierzę, że wkrótce uporamy się z pandemią i wrócimy do normalności, a uruchomiona nowa część szpitala dalej będzie służyć mieszkańcom regionudodaje Beata Daszyńska-Muzyczka.

Standard szpitala tymczasowego nie będzie odbiegał od standardu innych placówek medycznych. O dostawy niezbędnego sprzętu zadbała Agencja Rezerw Materiałowych (ARM). Dziesięć łóżek respiratorowych zostało wyposażonych w aparaturę niezbędną do walki z najtrudniejszymi przypadkami.

Szpitale tymczasowe stanowią ważne zabezpieczenie na wypadek rozwoju pandemii koronawirusa. ARM jak we wszystkich tego typu obiektach przekazała niezbędny sprzęt, taki jak respiratory, kardiomonitory, aparaty EKG czy RTG, ale również łóżka, butle tlenowe czy środki ochrony osobistej. Mamy nadzieje, że nie będą potrzebne a pandemie uda się zatrzymać. Jednak jesteśmy dobrze przygotowani na każdy, nawet najtrudniejszy scenariusz, aby wspierać służby medyczne w niesieniu pomocy chorymkomentuje Prezes ARM, Michał Kuczmierowski.
 
Wsparcia w dalszym działaniu placówki udzieli także Fundacja BGK im. J.K. Steczkowskiego, która sfinansuje wyżywienie kadry medycznej oraz zakwaterowanie personelu medycznego.

Źródło: mat. prasowe

Czytaj także: Marcin Jędrychowski: Pandemia boleśnie obnażyła wszystkie słabości systemu

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.