Szpital Kopernika w Łodzi ma onkologiczne CWBK
W Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi powstało Onkologiczne Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. Tym samym placówka dołącza do Polskiej Sieci Badań Klinicznych, do której należy już ponad 20 jednostek.
Szpital Kopernika w Łodzi znalazł się w gronie siedmiu onkologicznych szpitali w Polsce, które otrzymały od Agencji Badań Medycznych dofinansowanie na utworzenie CWBK. To oznacza m.in. nowe badania i leki, ale przede wszystkim lepszy dostęp do kompleksowej diagnostyki oraz innowacyjnej terapii. Pacjenci będą mieli szansę skorzystać z najnowszych terapii zanim trafią one na rynek. Dla wielu z nich, którzy z rozmaitych powodów nie mogą być leczeni dostępnymi metodami, może to być szansa na przeżycie.
– Obecnie mamy w szpitalu ponad 100 aktywnych badań klinicznych. Kolejnych 47 jest negocjowanych przez firmy farmaceutyczne – mówi Andrzej Kasprzyk, dyrektor Szpitala Kopernika w Łodzi.
WWCOiT im. M. Kopernika to największy ośrodek onkologiczny w województwie łódzkim. Prowadzone tu badania kliniczne obejmują takie obszary terapeutyczne, jak onkologia, ze szczególnym uwzględnieniem nowotworów płuc, głowy i szyi, żołądka i przełyku, piersi, raka jajnika czy czerniaka, ale także hematologia, np. w szpiczaku i chłoniakach.
Wysokość grantu na utworzenie CWBK to ponad 7,2 mln zł. 2,2 mln zł szpital dołożył do inwestycji z własnego budżetu.
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego
Czytaj także: Są środki z KPO na centra wsparcia badań klinicznych