Szpital im. Św. Rodziny Szpitalem Przyjaznym Dziecku - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plSzpital im. Św. Rodziny Szpitalem Przyjaznym Dziecku - dlaszpitali.pl

Szpital im. Św. Rodziny Szpitalem Przyjaznym Dziecku

ssisr-ginekologia-onkologiczna

29 maja 2018 r. Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny w Warszawie po raz trzeci otrzymał prestiżowy tytuł „Szpitala Przyjaznego Dziecku”.

Uroczyste wręczenie certyfikatu obyło się podczas tegorocznej konferencji naukowej „Karmienie Piersią – Fundamentem Życia” zorganizowanej przez Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią. Po raz pierwszy Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny przeszedł pozytywną ocenę w zakresie spełnienia  kryteriów Szpitala Przyjaznego Dziecku i poprawności realizacji programu „Dziesięć Kroków do Udanego Karmienia Piersią” w 2007 r.

Metody oceny

Placówki medyczne  przystępujące do realizacji programu w ramach inicjatywy Szpitala Przyjaznego Dziecku mają obowiązek prowadzenia szkoleń dla kadry manadżerskiej oraz personelu położniczego. Stosowane są  narzędzia do samodzielnej oceny wdrażania programu „Dziesięć Kroków do Udanego Karmienia Piersią”, a w momencie uzyskania tytułu SPD narzędzi umożliwiających monitoring dalszego przystosowywania się do realizacji projektu „10 Kroków…”. Każdy Szpital poddawany jest ocenie zewnętrznej i reocenie, potwierdzających czy placówka odpowiada kryteriom globalnym, a zatem czy w pełni spełnia warunki „Dziesięciu Kroków”. W kolejnych latach, placówki medyczne są regularnie, co 5 lat, kontrolowane w zakresie utrzymania niezbędnych standardów.

„Szpital Przyjazny Dziecku”

Od momentu wprowadzenia Inicjatywy „Szpital Przyjazny Dziecku” (SPD) przez UNICEF i WHO w latach 1991-1992 do 2007 roku, prawie 20.000 placówek w 156 krajach na całym świecie uzyskało certyfikat. Głównym osiągnięciem wprowadzenia Inicjatywy był wzrost liczby kobiet karmiących piersią oraz spadek zachorowalności i umieralności dzieci we wszystkich regionach świata. To jest pierwsza, główna światowa inicjatywa dla karmienia piersią, która przekracza wszystkie narodowe, kulturowe, ekonomiczne i polityczne granice. Szacunkowo, ponad milion pracowników służby zdrowia, przeszło szkolenie na podstawie programu stworzonego przez WHO/UNICEF, tłumaczone na wiele języków.

Obecnie, na terenie Warszawy certyfikat tytuł „Szpitala Przyjaznego Dziecku” uzyskały 4 szpitale.

Czytaj także: Ponad pół miliona na oddział hematoonkologii dziecięcej w Olsztynie