System SGRT zadba o precyzję i bezpieczeństwo w czasie radioterapii - dlaszpitali.pl

System SGRT zadba o precyzję i bezpieczeństwo w czasie radioterapii

opm-system-sgrt-zapewni-precyzje-i-bezpieczenstwo
fot. materiały prasowe

Międzynarodowe Centra Onkologii Affidea zostały wyposażone w nowoczesne systemy do pozycjonowania i monitorowania położenia pacjenta w czasie radioterapii – AlignRT® (VisionRT). Metoda śledzenia powierzchni ciała, wykorzystująca światło bliskie podczerwieni, pomaga skutecznie i bezpiecznie zrealizować leczenie m.in. techniką napromieniania na głębokim wdechu (DIBH – Deep Inspiration Breath Hold radiotherapy). Minimalizuje to dawkę otrzymywaną przez narządy sąsiadujące z nowotworem, jak np. serce i płuco w przypadku napromieniania uzupełniającego w raku piersi lewej.

Radioterapia sterowana obrazem powierzchni ciała pacjenta (SGRT – Surface Guided Radiation Therapy) jest dynamicznie rozwijającą się techniką leczenia onkologicznego. Dzięki zastosowaniu technologii stereo vision pozwala ona na bardzo precyzyjne śledzenie ułożenia pacjenta (w sześciu stopniach swobody). Dostarcza to znacznie więcej informacji o położeniu pacjenta na stole terapeutycznym niż stosowane punktowe oznaczenia na skórze chorego (tatuaże).

Nowoczesne technologie

Rozwiązaniem realizującym technikę SGRT jest nowoczesny system AlignRT® (VisionRT). Wyposażono w ten sposób Międzynarodowe Centra Onkologii Affidea w Poznaniu, Wałbrzychu i Koszalinie. Pacjenci Affidea w Poznaniu i Wałbrzychu mogą już korzystać z pełnych procedur DIBH w ramach kontraktu z NFZ. Daje im to szansę na dostęp do nowoczesnych rozwiązań w ramach leczenia publicznego. Niebawem z pełnych możliwości technologii AlignRT będą mogli korzystać także pacjenci Międzynarodowego Centrum Onkologii Affidea w Koszalinie.

System AlignRT® składający się z trzech kamer HD dokładnie monitoruje powierzchnię ciała pacjenta podczas jego pozycjonowania, a następnie w trakcie radioterapii. Odbywa się to w czasie rzeczywistym z submilimetrową dokładnością.

Jeśli podczas napromieniania pacjent poruszy się na stole terapeutycznym, przekraczając ustalony zakres tolerancji, system automatycznie informuje o niezgodności ułożenia i zatrzymuje wiązkę promieniowania. Dzięki AlignRT® możliwe jest precyzyjne odtworzenie pozycji pacjenta bez potrzeby użycia dodatkowej dawki promieniowania jonizującego. System ten jest więc bezinwazyjny i w pełni bezpieczny dla pacjenta mówi Justyna Krupka, specjalista fizyki medycznej, Kierownik Zakładu Fizyki MCO Affidea Poznań.

Technika DIBH

Nowoczesna metoda śledzenia powierzchni ciała wraz z możliwością automatycznego wstrzymania wiązki promieniowania podczas leczenia, znajduje szerokie zastosowanie w realizacji napromieniania techniką DIBH (Deep Inspiration Breath Hold, tzw. breath hold). O korzyściach jej stosowania w radioterapii piersi lewej mówią wytyczne Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej.

Czytaj też: Stan radioterapii w Polsce. Nowy raport

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.