Studia lekarskie w Kaliszu już od przyszłego roku. "To szansa na uzupełnienie ogromnych deficytów kadrowych" - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plStudia lekarskie w Kaliszu już od przyszłego roku. "To szansa na uzupełnienie ogromnych deficytów kadrowych" - dlaszpitali.pl

Studia lekarskie w Kaliszu już od przyszłego roku. „To szansa na uzupełnienie ogromnych deficytów kadrowych”

studia-lekarskie-w-kaliszu-juz-od-przyszlego-roku

Minister edukacji i nauki wydał pozwolenie na utworzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim dla Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego – poinformował na konferencji prasowej rektor uczelni prof. Andrzej Wojtyła.

Jak podkreślił, to ważny dzień dla uczelni, ale również dla miasta i całej aglomeracji kalisko–ostrowskiej.

Dzisiaj z największą radością mogę więc przekazać tę doskonałą wiadomość. Dziękuję ministrowi edukacji i nauki, prof. Przemysławowi Czarnkowi, parlamentarzystom, władzom miasta, ale przede wszystkim pracownikom uczelni, bez których ten sukces nie byłby możliwy. Dodam od razu, że nie zamierzam na tym poprzestać. Oczekuję również pozytywnej decyzji w sprawie utworzenia w Akademii Kaliskiej wydziału prawa. Mam również zapewnienie ze strony posłów, że w najbliższym czasie parlament zajmie się ustawą o utworzeniu Uniwersytetu Kaliskiegopowiedział. Przypomniał, że proces był długi, ponieważ o pozwolenie na utworzenie kierunku wystąpiono w marcu 2022 roku.

Według ustaleń w pierwszym naborze będzie przygotowanych 60 miejsc na studiach stacjonarnych dla przyszłych lekarzy.

Obecna na konferencji minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że „to wielki dzień dla Kalisza, ale też dla nas wszystkich. Trzeba marzyć i wyznaczać sobie dalekosiężne cele i je osiągać”.

Prezydent Krystian Kinastowski dodał, że dzięki tej decyzji Kalisz dołącza do około 20 ośrodków w Polsce, które na kierunku lekarskim będą mogły kształcić młodych ludzi. – Uruchomienie tego prestiżowego kierunku podnosi rangę Kalisza jako ośrodka akademickiego. Stanowi magnes dla młodzieży, która tutaj będzie mogła kontynuować edukację, a w przyszłości zapewnić opiekę medyczną mieszkańcom regionu, w którym obecnie brakuje lekarzypowiedział.

Poinformował, że miasto chce pomóc przyszłym studentom medycyny. – W drugim semestrze trwającego roku szkolnego we współpracy z Akademią Kaliską uruchomimy kursy dla maturzystów z biologii i chemii, aby mogli jeszcze lepiej przygotować się do studiowania medycyny w Kaliszuprzekazał.

Zdaniem MEiN uruchomienie kierunku lekarskiego na Akademii Kaliskiej zwiększy dostępność usług medycznych w regionie. – Będzie to także ważny impuls rozwojowy dla samego miasta. Przyczyni się do podniesienia prestiżu i znaczenia Kalisza jako kolejnego ośrodka akademickiego kształcącego przyszłych lekarzypoinformowano w poniedziałek na stronie ministerstwa.

Czytaj też: FPP: Prognozowane nakłady finansowe na ochronę zdrowia w 2023 roku będą znacznie mniejsze niż w obecnym