Studenci medycyny z Poznania zostali mistrzami Polski w szyciu chirurgicznym

opm-dlaszpitali-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym

Studenci z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu wywalczyli w Zielonej Górze mistrzostwo Polski w szyciu chirurgicznym – poinformowała rzeczniczka Uniwersytetu Zielonogórskiego Ewa Sapeńko.

W złotej drużynie startowali: Patrycja Rusin, Filip Robakowski, Michał Bardan i Dawid Woszczyk. Na drugim miejscu uplasował się zespół Studenckiego Koła Naukowego Neurochirurgii Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego, a na trzecim – studenci z Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

W tegorocznej, czwartej odsłonie Mistrzostw Polski w Szyciu Chirurgicznym Studentów Medycyny wzięło udział dziesięć 4-osobowych studenckich zespołów z siedmiu polskich uczelni medycznych.

Mistrzostwa zostały podzielone na dwie części. W czasie pierwszej – teoretycznej – przeprowadzone zostały wykłady, które przygotowywały uczestników pod względem merytorycznym do zawodów. Część druga, to część praktyczna polegająca na sprawdzeniu zdobytych umiejętności.

Materiałem operacyjnym przyszłych chirurgów były świńskie jelita, nóżki i brzuszki z przygotowanymi do szycia ranami, a konkurencje polegały m.in. na: szyciu skóry, tkanki podskórnej oraz zespalaniu przewodu pokarmowego.

W tym roku przyszli chirurdzy mieli do wykonania sześć zadań: szew materacowy pionowy i poziomy, szew śródskórny, zespolenie jelitowe bok do boku, plastykę miejscową skórną sposobem Limberga oraz opracowanie rany „specjalnej” przygotowanej przez organizatorów.

Owa rana była następstwem hipotetycznego wypadku 5-letniego dziecka, które na placu zabaw doznało złamania otwartego, a rana była bardzo zabrudzona. Studenci mieli za zadanie opatrzyć ranę mając do dyspozycji wyłącznie apteczkę przypadkowego przechodnia i bezpiecznie dostarczyć dziecko do szpitala. Haczyk w tym zadaniu polegał na tym, że nie wolno było oczyścić rany, a tylko założyć opatrunekpowiedziała Sapeńko.

Na wykonanie wszystkich zadań zespoły miały 1,5 godziny, a jury oceniało umiejętności, poprawność, staranność oraz precyzję wykonania zadania. Organizatorzy podkreślają, że celem mistrzostw jest podnoszenie wiedzy na temat technik szycia chirurgicznego oraz integracja środowisk studenckich z całego kraju.

W tym roku do Zielonej Góry przyjechali studenci z Poznania, Wrocławia, Bydgoszczy, Szczecina, Katowic i obrońcy tytułu Mistrza Polski z 2019 r. z Olsztyna. Gospodarzy, czyli Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego reprezentowały trzy zespoły.

W tym roku mistrzostwa wróciły po pandemicznej przerwie. Po raz pierwszy odbyły się w 2017 r. Ich organizatorami są: Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego i Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Integralną częścią imprezy jest Ogólnopolskie Forum Kół Naukowych.

Źródło: PAP Nauka w Polsce/ autor: Marcin Rynkiewicz

Czytaj też: Cyfrowe bliźniaki – nowa metoda personalizacji leczenia pacjentów