Studenci medycyny otrzymają stypendium za wsparcie szpitali - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plStudenci medycyny otrzymają stypendium za wsparcie szpitali - dlaszpitali.pl

Studenci medycyny otrzymają stypendium za wsparcie szpitali

opm-dlaszpitali-studenci-wspieraja-szpital

70 studentów medycyny, którzy zadeklarowali, że podejmą pracę w jednym ze szpitali na terenie województwa świętokrzyskiego otrzyma stypendium naukowe. Studenci mogą liczyć na miesięczne wsparcie w kwocie 2 tys. zł. Zarząd Województwa Świętokrzyskiego przyjął uchwałę w tej sprawie.

Sytuacja, która się pojawiła z wirusem SARS-Cov-2 i epidemią, jeszcze bardziej uwidoczniła braki, jeśli chodzi o kadrę lekarską. Myślę, że to działanie w znaczący sposób pozwoli rozwiązać ten problem i niebawem kadra lekarska w województwie świętokrzyskim zostanie wzbogacona o kolejnych medykówpowiedział w czwartek PAP Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

Do urzędu marszałkowskiego w wyniku ogłoszonego naboru wpłynęło 71 wniosków, z czego ostatecznie do dalszej weryfikacji komisja konkursowa dopuściła 70 wniosków.

O stypendium mogli się ubiegać studenci kierunków lekarskich z IV, V i VI roku z całego kraju. Warunkiem było m.in., aby osiągnęli średnią ocen w ostatnim roku akademickim nie niższą niż 3,75, nie powtarzali roku, na który ubiegają się o przyznanie stypendium.

Studenci musieli zobowiązać się do odbycia stażu pracy w szpitalu na terenie województwa świętokrzyskiego oraz dokonać wyboru specjalizacji lekarskiej, która jest deficytowa w podmiocie leczniczym, w którym podejmą zatrudnienie.

Początkowo przeznaczone na tegoroczny nabór środki finansowe pozwoliły na przyznanie stypendiów dla 40 studentów. Jednak z uwagi na obecną sytuację udało nam się zwiększyć finansowanie na realizację przedsięwzięcia, co ostatecznie pozwoliło na przyznanie stypendiów dla 70 studentówdodał Bogusławski.

Stypendium będzie przyznawane przez 9 miesięcy. Za okres od października tego roku, do czerwca 2021.

W ubiegłym roku akademickim stypendium pobierało 27 studentów.

Wiktor Dziarmaga

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Czytaj także: Studenci medycyny wesprą szpitale