Informacja na temat stanu gotowości dostawców systemów IT w zakresie e-recepty
Od 8 stycznia 2020 r. recepty będą w Polsce wystawiane – poza wyjątkami określonymi w ustawie Prawo Farmaceutyczne – tylko w postaci elektronicznej. Na dzień dzisiejszy, prawie 8 000 podmiotów leczniczych jest podłączonych do systemu e-zdrowie (P1), a każdego dnia średnio podłącza się ponad 100 nowych placówek.
Dotychczas wystawiono już w Polsce ponad 17,5 mln e-recept, a średnia dzienna liczba wystawianych e-recept wynosi 500 000. Ze względu na dobro pacjentów oraz płynność pracy wystawiających, Ministerstwo Zdrowia zachęca do jak najwcześniejszego przyłączenia podmiotów leczniczych i rozpoczęcia wystawiania e-recept. Pozwoli to udzielić niezbędnego wsparcia technicznego i organizacyjnego przed uruchomieniem systemu oraz skorzystać z atrakcyjnych form wsparcia finansowego.
MZ zachęca wszystkich do zapoznania się z przygotowanym we współpracy z przedstawicielami podmiotów leczniczych, aptek oraz Narodowego Funduszu Zdrowia zestawem najczęściej zadawanych pytań dotyczących wystawiania i realizacji e-recept.
Czytaj także: Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia
Informacje dotyczące szczegółów procesu podłączenia się do systemu e-zdrowie (P1) i wystawiania e-recept można również uzyskać wysyłając pytanie na adres: e-recepta@csioz.gov.pl lub dzwoniąc na Infolinię 19 457.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podmiotów leczniczych Ministerstwo Zdrowia wystąpiło z prośbą do producentów systemów IT – szpitalnych i gabinetowych – w zakresie udostępnienia modułu e-recepty (na dzień 11.10.2019). Wyniki tej ankiety znajdują się tutaj. Każda osoba posiadająca uprawnienia do wystawiania recept będzie mogła wystawiać e-recepty korzystając z bezpłatnej aplikacji dostępnej pod adresem gabinet.gov.pl.
Pełna lista dostawców na: www.gov.pl
Źródło: MZ