Spór o recepty na mleko zastępcze ma zakończyć się ugodami - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plSpór o recepty na mleko zastępcze ma zakończyć się ugodami - dlaszpitali.pl

Spór o recepty na mleko zastępcze ma zakończyć się ugodami

opm-dlaszpitali-mleko-zastępcze
fot. MZ/FB

Nie będzie karania lekarzy za wystawianie recept na mleko zastępcze. Podczas wspólnej konferencji MZ i NIL minister Izabela Leszczyna zapewniła, że ta historia będzie miała pozytywne zakończenie. Dobro maleńkich pacjentów ma być wreszcie najważniejsze.

Minionego czwartku w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej odbyła się konferencja prasowa. W jej trakcie minister zdrowia Izabela Leszczyna ogłosiła, że wydała NFZ zalecenie przystąpienia do ugód sądowych w sprawach recept na mleko zastępcze.

NFZ ma odstąpić od roszczeń

W ten sposób ma udać się zakończyć trwający już niemal 2 lata spór pomiędzy lekarzami a NFZ. Pediatrzy przepisywali małym pacjentom z alergiami pokarmowymi mleko Neocante. Jest ono rekomendowane przez producenta do 12. miesiąca życia, a refundowane przez NFZ do 18. miesiąca życia. Jednak w niektórych przypadkach było to jedyne mleko, które tolerowały maluchy, lekarze ordynowali je zatem mimo starszego wieku pacjentów. Dziś toczy się 25 spraw sądowych, w których stronami są NFZ i lekarze. Mieli oni odpowiedzieć za nienależne refundacje na preparaty mlekozastępcze. Zgodnie z zaleceniem minister zdrowia wszystkie sprawy mają zakończyć się ugodami.

Najważniejszy jest dobrostan małych pacjentów i wszyscy kierujemy się tą wartościąmówiła podczas konferencji prasowej Izabela Leszczyna.

Minister zdrowia wzięła pod uwagę m.in. opinię prof. Mieczysławy Czerwionki-Szaflarskiej, konsultanta krajowego w dziedzinie gastroenterologii dziecięcej. Profesor wraz z zespołem uznała, że wskazanie producenta o przeznaczeniu preparatu dla dzieci do 12. miesiąca życia niekoniecznie jest tożsame ze wskazaniem medycznym.

Inne mleko, przeznaczone dla dzieci powyżej 12. miesiąca życia, także jest objęte refundacją, więc ubytek finansowy dla skarbu państwa był w zasadzie zerowydodała.

Minister Leszczyna wydała NFZ zalecenie, że we wszystkich toczących się w tej materii sprawach ma przystąpić do ugód sądowych. To lekarze będą musieli zwrócić się o ugodę, ale NFZ ma odstąpić od roszczeń w każdym z 25 przypadków.

Dziś lekarze symbolicznie wygrywają

Nasz dialog z ministerstwem zdrowia – choć trudny – jest udany. Bardzo dziękuję za to minister Izabeli Leszczynie. Sprawa wypisywania zgodnie ze wskazaniami medycznymi, a niezgodnie z kryteriami refundacyjnymi preparatów mlekozastępczych dla niemowląt trwa już prawie 2 lata. Dzięki przychylności pani minister niemożliwe stało się możliwe. Dziś lekarze, którzy działali zgodnie z aktualną wiedzą medyczną i ratowali pacjenta, symbolicznie wygrywają. Potrzeby medyczne pacjentów okazały się ważniejsze. Minister Leszczyna przyjęła tych lekarzy, rozmawiała z nimi i potraktowała ich jak osoby, które walczą o pacjentów, a nie jak osoby, które popełniły wykroczenia. To jest kolejny kamyczek na naszej drodze do tego, żeby nikt nie karał lekarzy za ratowanie życia i zdrowia pacjentówpodsumował prezes NIL dr Łukasz Jankowski.

Nadal będą pracować, by ułatwić życie lekarzom i pacjentom

Podczas konferencji poruszono również inne tematy. Chodzi m.in. o zmiany legislacyjne dotyczące wystawiania recept na lekarstwa dla pacjentów powyżej 65. i poniżej 18. roku życia. Najprawdopodobniej już jesienią bezpłatne leki będą mogli wypisywać wszyscy lekarze, nie tylko ci z publicznego systemu zdrowia. Minister Leszczyna poinformowała również, że trwają prace dotyczące rocznych recept. System czeka automatyzacja i wyeliminowanie nadmiernych formalności. Rozwiązania w tej sprawie również mamy poznać jesienią. Ponadto mówiono o dostępie do fentanylu, zasadach dotyczących teleporad i receptomatów czy modyfikacji egzaminu lekarskiego. Wszystkie te kwestie są lub niebawem mają być tematem prac resortu zdrowia.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Czytaj także: Jest pierwszy wykaz szpitali zakwalifikowanych do KSO

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.