Spółka Genomtec S.A. otrzymała patent w technologii LAMP - dlaszpitali.pl

Spółka Genomtec S.A. otrzymała patent w technologii LAMP

opm-dlaszpitali-genomtec-id
fot. mat. prasowe

Spółka Genomtec S.A. otrzymała od Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej ochronę patentową na zestaw starterów do powielania sekwencji nukleotydowej Borrelia burgdorferi. Bakteria ta wywołuje boreliozę.

Patent obejmuje także: opracowany przez zespół Genomtec sposób wykrywania Borrelia burgdorferi, sposób diagnostyki boreliozy oraz zestaw do diagnostyki boreliozy. Jest to drugi patent, który przyznał Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej i trzeci, który otrzymała spółka. Obecnie Genomtec jest w toku postępowań dwudziestu zgłoszeń patentowych na całym świecie.

Trzeci posiadany przez Genomtec patent zwiększa wartość dla inwestorów i potwierdza innowacyjność i wyjątkowość rozwiązania, jakim jest Genomtec ID. Obok innych przyczyn infekcji będzie on w stanie wykrywać boreliozę wykorzystując opatentowaną już przez nas technologię. To szczególnie ważne osiągnięcie, gdyż diagnoza boreliozy nie jest łatwa ze względu na niespecyficzne objawy i zróżnicowany obraz kliniczny pacjentów. Problemem są także obecne techniki diagnostyki laboratoryjnejpowiedział Miron Tokarski, współzałożyciel i prezes Genomtec.

Genomtec ID – szybkie testowanie

Genomtec ID umożliwi rozpoznanie boreliozy w kilkanaście minut w trakcie jednej wizyty lekarskiej, na izbie przyjęć, w karetce i aptece. To przełom w związku z potrzebą rozpoczęcia jak najszybszego leczenia u chorych pacjentów. Chorzy często wiele miesięcy oczekują na potwierdzenie diagnozy, czasami będąc nawet poddawani punkcji celem pobrania płynu rdzeniowego do badania.

Spółka planuje produkcję kilku paneli diagnostycznych. Jeden z nich będzie diagnozował jednocześnie boreliozę, MRSA – zakażenie gronkowcem złocistym opornym na metycylinę oraz bakteryjne zapalenie opon mózgowych. To bardzo poważne schorzenia, czasami z podobnymi objawami. Ich właściwe i szybkie rozpoznanie oraz rozpoczęcie leczenia wpływają na ostateczne losy i stan zdrowia pacjentów.

Nowe technologie

Ochrona patentowa posiadanej technologii czy procesów składających się na daną technologię stanowią kluczowy obszar budowania i chronienia wartości intelektualnej wypracowanej w Spółce. Technologia Genomtec jest zabezpieczona coraz większą ilością patentów i zgłoszeń patentowych w obszarze samej platformy diagnostycznej Genomtec ID, jak i biologii molekularnej – dodał prezes.

Flagowym rozwiązaniem, nad którym pracuje obecnie Genomtec jest mobilny system diagnostyczny Genomtec ID. Działa on w oparciu o układ mikroprzepływowy oraz autorską, opatentowaną technologię SNAAT®. Opiera się ona na technice izotermalnej amplifikacji kwasów nukleinowych, czyli namnażania materiału genetycznego z wykorzystaniem bezkontaktowego systemu ogrzewania za pomocą fotonów. Przełomowe urządzenie diagnostyczne pozwoli na precyzyjną i błyskawiczną diagnostykę genetyczną, której nie będzie musiał przeprowadzać w laboratorium wykwalifikowany personel.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Wpływ jakości próbki na wiarygodność wyników badań laboratoryjnych

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2021

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2021

32,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Blok operacyjny XXI wieku – organizacja i funkcjonowanie

Blok operacyjny XXI wieku – organizacja i funkcjonowanie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Oddział anestezjologii i intensywnej terapii XXI wieku – organizacja i funkcjonowanie

Oddział anestezjologii i intensywnej terapii XXI wieku – organizacja i funkcjonowanie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2021 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2021 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

32,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.