Skuteczna broń w walce z pandemią - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plSkuteczna broń w walce z pandemią - dlaszpitali.pl
Reklama

Skuteczna broń w walce z pandemią

Ostatni rok pokazał jak istotne jest wzmacnianie procesów zapewniających bezpieczeństwo higieniczne nie tylko w szpitalach, ale również w miejscach pracy, placówkach edukacyjnych, restauracjach, hotelach, obiektach fitness czy użyteczności publicznej.

Firma ALVO®, we współpracy z partnerami: P.P.H. WObit E.K.J. Ober s.c. oraz LUXIONA opracowała i wdrożyła do sprzedaży pierwszego produkowanego w Polsce, w pełni autonomicznego robota do dekontaminacji ALVO® Ultra V-bot. Mając na uwadze cywilizacyjny problem epidemiologiczny związany z falą chorób zakaźnych oraz wielolekoopornością, a także dostępne wyniki badań dotyczące efektywności promieniowania UV-C, zapotrzebowanie na roboty dezynfekujące nie minie wraz z ustaniem pandemii koronawirusa.

Współpraca z lokalnymi partnerami technologicznymi pomogła usprawnić zarządzanie łańcuchem dostaw i przyśpieszyć proces produkcji. Wiosną 2020 roku, na początku pandemii SARS-CoV2, kiedy zapotrzebowanie na rozwiązania do automatycznej dezynfekcji wzrosło, rynek międzynarodowy doświadczał problemów logistycznych a oferowane rozwiązania (często mechaniczne platformy z lampami UV-C), oferowane były w zawrotnych cenach i trudno dostępne.

ALVO® Ultra V-bot to autonomiczne urządzenie wykorzystujące promieniowanie ultrafioletowe o długości fali 254 nm. Wyposażone w dwanaście promienników UV C robot, emituje światło, którego promieniowanie jest absorbowane przez kwasy nukleinowe RNA i DNA. W efekcie prowadzi to do zniszczenia bądź dezaktywacji do 99.9% patogenów. Dzięki temu, robot ALVO® Ultra V-bot wykazuje skuteczne działanie dezynfekcyjne i stanowi istotne uzupełnienie dla stosowanych środków chemicznych. Jest też całkowicie bezpieczny dla środowiska.

Jego specyficzne wymiary (787x646x1690 mm) i konstrukcja podstawy jezdnej pozwala na ciągłe emitowanie światła na koła, za pomocą których robot się porusza. Konstrukcja podstawy jezdnej umożliwia autodekontaminację kół, dlatego robot w trakcie pracy zawsze pozostawia tzw. czysty ślad. Niski punkt zamocowania kolumny napromieniowującej umożliwia prowadzenie procesu w stosunku do spodów blatów, biurek, zaś wysokość maksymalna, przy odpowiedniej mocy świetlówek, umożliwia dezynfekcję ścian wysoko, pod sufit. Dzięki unikatowej klasie szczelności (IP65) powracający ze strefy skażonej robot może zostać zdezynfekowany w obszarze dolnych rejestrów podstawy i podwozia ciągłym strumieniem lub sprejem z bezpiecznej odległości.

Tylne koło obrotowe o średnicy 125 mm umożliwia bezproblemową zmianę orientacji robota, dzięki czemu jest on bardzo zwrotny i swobodnie może się poruszać we wszystkich pomieszczeniach. Wyposażona sala operacyjna, konferencyjna czy nawet pełna ławek sala lekcyjna, nie stanowią problemu do przeprowadzenia dezynfekcji dedykowanego pomieszczenia. Wiele dostępnych na rynku urządzeń musi być ręcznie przestawianych w określone punkty i ponownie uruchamianych w celu przeprowadzenia efektywnej dekontaminacji. ALVO® Ultra V-bot samodzielnie porusza się po wcześniej zmapowanym pomieszczeniu, bez konieczności mechanicznego przestawiania. Pozwala to na optymalizację jego czasu pracy, a także zespołu sprzątającego, który równolegle może wykonywać inne czynności. Dodatkową korzyścią jest maksymalne skrócenie czasu wyłączenia pomieszczenia czy, w przypadku szpitala, sali operacyjnej z użytkowania. Skracanie czasów przestoju można przeliczyć na realne oszczędności. ALVO® Ultra V-bot realizuje proces dezynfekcji w czasie ok. 10 min. w pomieszczeniu 16 m2, ok. 30 minut dla sali operacyjnej.

ALVO® Ultra V-bot wyposażony jest w skaner laserowy 2D oraz 8 czujników optycznych, dzięki którym tworzy wirtualną mapę otoczenia. Na jej podstawie operator, przy użyciu aplikacji zainstalowanej na tablecie, wyznacza punkty, do których ma dotrzeć robot. Uruchomienie procesu dekontaminacji odbywa się zdalnie poprzez komunikację Wi-Fi, bez ekspozycji operatora na promieniowanie UV-C. Po każdym procesie robot automatycznie generuje raport.

Urządzenie posiada pamięć zdekontaminowanych pomieszczeń. Dzięki wbudowanemu systemowi bezpieczeństwa oraz autonomicznej nawigacji LMS (laserowe mapowanie terenu) wykrywa wszelkie przeszkody i bezpiecznie przemieszcza się w określonym pomieszczeniu.

Skuteczność procesu dekontaminacji można walidować z udziałem jednorazowych, naklejanych dozymetrów UV-C, weryfikujących czas ekspozycji oraz wymaganą moc napromieniowującą w zakresie niezbędnej dawki potwierdzającej skuteczność przeciwdrobnoustrojową.

Udowodniono, że promieniowanie UV-C niszczy w 99,9% groźne patogeny chorobotwórcze, m.in.:

  • kropidlaka czarnego (Aspergillus brasiliensis),
  • laseczki siennej (Bacillus subtilis),
  • pałeczki okrężnicy (Escherichia coli),
  • gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus),
  • koronawirusów grupy SARS.

Niebezpieczne dla zdrowia wirusy, w tym koronawirusy, mogą pozostawać zakaźne na powierzchniach przez kilka godzin, a nawet dni. W związku z sytuacją epidemiczną, placówki medyczne przestały funkcjonować w sposób tradycyjny. Oddziały zostały przekształcone w izby zakaźne dedykowane pacjentom chorym na COVID-19. Aby odizolować zarażonych, zmieniano ciągi komunikacyjne, jednak brak odpowiednio dostosowanej infrastruktury do tej pory spowodował, że wielu pacjentów, a także osób z personelu, zaraziło się przebywając na terenie placówki medycznej. Dodatkowo, część personelu sprzątającego przebywała na zwolnieniu lub odeszła z pracy, zostawiając zarządzających szpitalami z problemem niedoborów kadrowych. Autonomiczny robot dezynfekujący ALVO® Ultra V-bot powstał z myślą o tym, by odciążyć personel sprzątający w procesie dezynfekcji lub uzupełnić plany higieny obiektów. Jego zadaniem jest wsparcie ludzi w tych zadaniach, które niosą za sobą duże ryzyko zakażenia.

Możliwość zdalnego wprowadzenia robota do każdego pomieszczenia doskonale sprawdzi się w przypadku dekontaminacji interwencyjnej, powodowanej wykryciem ogniska COVID-19. Doprowadzony do drzwi zewnętrznych placówki publicznej (szkoła, centrum handlowe, przychodnia) robot może zostać przemieszczony w głąb budynku z poziomu tabletowej konsoli sterującej w oparciu o informację z przedniej kamery, pokonując bez bezpośredniego wsparcia człowieka nawet 2-centymetrowe progi. Współpraca z urządzeniami autonomicznymi to przyszłość. Promowane przez m.in. Światową Organizację Zdrowia hasła wzywają do doceniania i dowartościowania pracowników personelu sprzątającego, a także inwestowania w rozwój ich kompetencji zawodowych i ochronę zdrowia. Ponadto, WHO przytacza wyniki badań jednego ze szpitali, które wykazały, że po czterech rundach manualnego czyszczenia i dezynfekcji odpowiednim roztworem, 25% powierzchni pomieszczenia pozostawało zanieczyszczonych(1).

ALVO® Ultra V-bot może pracować w trzech trybach:

  • dekontaminacja automatyczna pomieszczenia z listy zaprogramowanych,
  • tryb ręczny, w którym urządzenie obsługiwane jest zza ściany za pomocą tabletu i podglądu kamery,
  • tryb prostej i intuicyjnej nauki pomieszczenia aktywowany z poziomu tabletu.

Koszty leczenia, powiązane bezpośrednio z zakażeniami szpitalnymi (Healthcare-associated Infections – HAI) w Stanach Zjednoczonych przekraczają 10 miliardów dolarów rocznie. ALVO® Ultra V-bot znacznie obniża ryzyko wystąpienia groźnych infekcji przenoszonych przez zanieczyszczone powierzchnie. Zapobiegając zakażeniom, szpitale chronią swoją reputację i budżet.

Firma ALVO® od prawie 30 lat dostarcza innowacyjne rozwiązania dla bloków operacyjnych, intensywnej terapii i oddziałów szpitalnych. Produkuje modułową zabudowę do sal operacyjnych, stoły operacyjne i wyposażenie medyczne. W swojej ofercie posiada zaawansowane systemy integracji sal operacyjnych, realizuje też projekty specjalne, między innymi szpitale modułowe i polowe.

Więcej informacji na stronie: www.alvo.pl

Jesienią 2020 roku robot ALVO® Ultra V-bot otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego w kategorii „i-Wielkopolska – Innowacyjni dla Wielkopolski”.

  1. Keeping hospitals clean and safe without breaking the bank; summary of the Healthcare Cleaning Forum 2018
    A. Peters, J. Otter, A. Moldovan, P. Parneix, A. Voss, D. Pittet

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.