SkinLogic - sztuczna inteligencja pomoże w wykrywaniu alergii dlaszpitali.plSkinLogic - sztuczna inteligencja pomoże w wykrywaniu alergii
Reklama

Sztuczna inteligencja pomoże w wykrywaniu alergii

Polski wynalazek miał już swoją światową premierę. Jego rozwojowa wersja w postaci skanera SkinSense została zaprezentowana w listopadzie 2021 na międzynarodowych targach MEDICA’21 w Duesseldorfie. Wynalazek zdobył także Złoty Medal podczas XV edycji Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków IWIS.

Obecnie SkinLogic przechodzi końcowe testy przedrejestracyjne, konieczne do wprowadzenia go na rynek, i jest przygotowany do programu badań pilotażowych mających na celu wczesne wykrywanie alergii wziewnych, które są kluczowymi czynnikami rozwoju astmy alergicznej.

Według WHO na tę postać astmy cierpi ok. 262 milionów ludzi i każdego roku powoduje ona ponad 460 tys. zgonów w skali świata. Jednocześnie szacuje się, że częstość występowania astmy wzrasta nawet o 50 proc. co dekadę. Według szacunków Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej (EAACI) w ciągu najbliższych 15 lat ponad połowa Europejczyków będzie cierpieć z powodu jakiegoś rodzaju alergii. Tymczasem specjalistów nie przybywa proporcjonalnie do liczby chorych, co wpływa negatywnie na proces diagnozy i leczenie.

Obecnie rozpoznawanie chorób alergicznych opiera się na testach skórnych. Zautomatyzowanie odczytu wyników takich testów – zarówno jeśli chodzi o rejestrację samych testów oraz ich wyników, jak i ich dalszą interpretację – mogłoby przyspieszyć procedury diagnostyczne. I tu właśnie przydatne są techniki sztucznej inteligencji, takie jak SkinLogic.

Dzisiaj w wielu przypadkach możliwe jest przerwanie marszu alergicznego prowadzącego do rozwoju astmy dzięki zastosowaniu nowoczesnej immunoterapii odczulającej, jednak do tego wymagana jest precyzyjna i obiektywna diagnoza identyfikująca potencjalne źródła uczuleniapodkreślają autorzy opisywanego rozwiązania.

Szacują oni, że zastosowanie skanera SkinSens, wyposażonego w system sztucznej inteligencji SkinLogic, przełoży się na ponad 10-krotne przyspieszenie procedury diagnozy alergii (wraz z identyfikacją jej przyczyn), co z kolei otworzy milionom pacjentów, zwłaszcza dzieciom, szeroki dostęp do wczesnego i skutecznego leczenia za pomocą immunoterapii odczulających.

Cały projekt IRFAN-Allergoscope jest pierwszym na świecie przykładem udanej i pełnej integracji medycznego sprzętu do nieinwazyjnego obrazowania z zaawansowanymi algorytmami sztucznej inteligencji do automatycznego odczytu wyników badania. Otwiera to nowy rozdział prac nad tworzeniem inteligentnych systemów do szybkich testów przesiewowych w krytycznych obszarach chorób cywilizacyjnych, do których zaliczają się alergie, w tym astma alergiczna.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.