SI pomoże w diagnostyce wrodzonych wad serca u dzieci - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plSI pomoże w diagnostyce wrodzonych wad serca u dzieci - dlaszpitali.pl
Reklama

SI pomoże w diagnostyce wrodzonych wad serca u dzieci

opm-dlaszpitali-wrodzonych-wad-serca
fot. mat. promocyjne

Fundacja Serce Dziecka wspólnie z czterema polskimi szpitalami rozpoczęła realizację projektu szkoleniowo-naukowego „InteliCardio”. Łączy on świat medycyny i sztucznej inteligencji, dzięki czemu ma szansę dokonać przełomu w diagnostyce wrodzonych wad serca u dzieci.

Każdego dnia w Polsce rodzi się 10 dzieci z wrodzonymi wadami serca, a co piąte z nich ma wadę krytyczną. Niestety niska wykrywalność tych wad, tylko 30-50%, prowadzi do tragicznych konsekwencji. Dzięki „InteliCardio” istnieje szansa, aby to zmienić. Sztuczna inteligencja pomoże w szybszym i dokładniejszym wykrywaniu wad. Pozwoli to na wczesną interwencję i uratowanie wielu dzieciinformuje fundacja Serce Dziecka.

Projekt powstał we współpracy z wybitnymi naukowcami z dziedziny leczenia wrodzonych wad serca (WWS).

Nowoczesne technologie w praktyce klinicznej

Naszym celem jest zapoznanie kadry medycznej z przyszłymi możliwościami wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w diagnostyce wrodzonych wad serca. Uczestnicy projektu, czyli lekarze neonatolodzy i położnicy, nauczą się, jak SI może przyczynić się do wcześniejszego wykrywania wad, jaki potencjał mają tworzone rozwiązania w zakresie zwiększenia dokładności diagnoz oraz szybkiego przetwarzania danych medycznych. Szkolenie poruszy również aspekty etyczne i bezpieczeństwo stosowania SI w medycynie. Wszystko to zapewni uczestnikom wiedzę potrzebną do skutecznego i odpowiedzialnego wykorzystania nowoczesnych technologii w praktyce klinicznejprzekonuje fundacja.

Podstawowym celem projektu jest przetestowanie innowacyjnych, niezależnie działających rozwiązań opartych na SI, które zwiększą efektywność wykrywania WWS na wczesnym etapie.

Naszym zamiarem jest nie tylko podniesienie obecnie niskiego poziomu wykrywalności tej poważnej wady, ale również umożliwienie szybszego i trafniejszego podjęcia decyzji diagnostycznych i terapeutycznych. Dzięki temu możliwe będzie wczesne skierowanie pacjentów na odpowiednią ścieżkę diagnostyczną i terapeutyczną, co w wielu przypadkach może uratować życiepodaje fundacja.

Wsparcie czołowych polskich placówek

Do projektu zaproszono czołowe polskie placówki zajmujące się problematyką WWS:

  • Szpital Specjalistyczny Pro-Familia w Rzeszowie,
  • Instytut Matki i Dziecka w Warszawie,
  • Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi,
  • Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka w Kielcach.

Realizacja projektu rozpoczęła się 30 sierpnia szkoleniem w Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia. Akcja objęta jest patronatem i wsparciem merytorycznym Polskiego Towarzystwa Kardiologii Prenatalnej. Natomiast technologie wykorzystane w projekcie dostarcza polska firma zajmująca się wykorzystaniem AI w diagnostyce WWS.

Tutaj znajdziecie więcej informacji o projekcie „InteliCardio” wraz ze szczegółowym opisem programu i możliwością rejestracji na wybrany moduł szkolenia: neonatologiczny lub położniczy.

Źródło: fundacja Serce Dziecka

Czytaj także: ZCO wprowadza nowe standardy w leczeniu. To pierwsze takie wdrożenie w kraju

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.