Sejm uchwalił podwyżki płac dla medyków. Zmiany już od lipca - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plSejm uchwalił podwyżki płac dla medyków. Zmiany już od lipca - dlaszpitali.pl

Sejm uchwalił podwyżki płac dla medyków. Zmiany już od lipca

opm-dlaszpitali-sejm-ustalil-podwyzki-dla-medykow

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników podmiotów leczniczych.

W głosowaniu wzięło udział 453 posłów – za ustawą zagłosowało 445, przeciw był 1, natomiast wstrzymało się 7 głosujących. Podwyżki mają zostać wprowadzone w lipcu i będą kosztować 7,2 mld złotych. MZ szacuje, że wyższe wynagrodzenia otrzyma grupa ok. 460 tys. pracowników ochrony zdrowia.

Sejm odrzucił w głosowaniu prawie wszystkie zgłoszone poprawki, oprócz jednej, zaproponowanej przez Biuro Legislacyjne. Poprawka dotyczyła doprecyzowania artykułu opisującego funkcjonowanie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Co się zmieni?

Nowelizacja ustawy o wynagrodzeniach medyków przewiduje przeniesienie do grupy z wyższym współczynnikiem pielęgniarek i położnych na stanowiskach pracy, na których wymagane jest posiadanie wykształcenia średniego. Współczynniki zostały też podniesione dla wszystkich grup zawodowych pracowników medycznych oraz okołomedycznych, co ma doprowadzić do wzrostu kwot najniższych wynagrodzeń zasadniczych. W ustawie znalazł się ponadto zapis o nowym podziale na grupy zawodowe według kwalifikacji wymaganych na stanowisku pracy i nowe wysokości współczynników pracy, według ustaleń zespołu trójstronnego z listopada 2021.

Wysokość podwyżek

Od lipca podwyżki wyniosą:

• lekarz specjalista I stopnia – 2009 zł (wzrost wynagrodzenia z 6201 zł do 8210 zł)
  • lekarz specjalista II stopnia – 1441 zł (wzrost z 6769 zł do 8210 zł)
  • opiekun medyczny/ technik medyczny z wykształceniem średnim – 1097 zł (wzrost z 3772 zł do 4870 zł)
  • ratownik medyczny/ pielęgniarka ze średnim wykształceniem – 1550 zł (wzrost z 3772 zł do 5323 zł)
  • pielęgniarka/ fizjoterapeuta/ farmaceuta z wyższym wykształceniem/diagnosta laboratoryjny ze specjalizacją – 1827 zł (wzrost z 5478 zł do 7304 zł)

Źródło: pap.pl

Czytaj też: Minister edukacji: rozwój kierunków medycznych w Polsce to priorytet polityki państwa