Minister edukacji: rozwój kierunków medycznych w Polsce to priorytet polityki państwa
– Rozwój kierunków medycznych w Polsce przy bardzo dużym zapotrzebowaniu na kadry medyczne, to priorytet polityki państwa polskiego – powiedział w Szczecinie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Minister Czarnek wraz z wojewodą zachodniopomorskim Zbigniewem Boguckim i rektorem Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie prof. Bogusławem Machalińskim zainaugurował oficjalnie działalność Międzywydziałowego Centrum Dydaktyki PUM. Jednostka przeznaczona jest przede wszystkim dla studentów i kadry akademickiej na kierunku farmacja.
– Rozwój Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego jest w interesie państwa polskiego i całego społeczeństwa polskiego. Rozwój kierunków medycznych w Polsce przy zapotrzebowaniu na kadry medyczne, bardzo dużym, i to w każdym obszarze, to jest priorytet polityki państwa polskiego – powiedział szef resortu nauki.
Dodał, że „stąd uwzględnianie wniosków”, które rektor i władze Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego „składały i składają”, stąd też prawie 37 mln zł na Międzywydziałowe Centrum Dydaktyczne ze środków MEiN. Czarnek wskazał, że prowadzone są „rozmowy na temat dalszej współpracy i dalszego wspomagania rozwoju infrastruktury Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego”.
– A że to się nam wszystkim, całemu społeczeństwu, opłaca, świadczą o tym – wstępne – wyniki ewaluacji, które otrzymaliśmy od KEN i które w tym momencie podlegają dalszej weryfikacji – mówił minister Czarnek. Zaznaczył, że wyniki te wskazują, iż nauki farmaceutyczne na PUM, choć są nowością, „stoją na najwyższym poziomie w Polsce i otrzymały najwyższą kategorię”. Wskazał, że pozostałe dyscypliny – nauki medyczne i nauki o zdrowiu utrzymały swoje dotychczasowe „bardzo wysokie standardy” i wszystkie uprawnienia, jakie posiadały.
– Wstępna weryfikacja pokazuje wielki sukces Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego; on może być jeszcze większy, bo będziemy w dalszym ciągu te wyniki weryfikować. Teraz nasze zbiory wartości referencyjnych trafiły z powrotem do Komisji Ewaluacji Nauki. Komisja podejmie uchwałę, na bazie tej uchwały będziemy wydawać decyzje, a jeszcze decyzje mogą spotkać się z odwołaniem poszczególnych placówek, ośrodków naukowych i akademickich, i te odwołania też będziemy rozpatrywać – mówił Czarnek. Dodał, że proces ewaluacji zakończy się w lipcu lub w sierpniu.
Źródło: PAP Nauka w Polsce
Czytaj też: Kadry pielęgniarskie się starzeją, a studenci nie są zainteresowani tym kierunkiem