Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o CMKP - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plRząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o CMKP - dlaszpitali.pl

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o CMKP

opm-dlaszpitali-rzad-przyjal-projekt-ustawy-o-cmkp
fot. iStock

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego i niektórych innych ustaw – poinformowano na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Projekt przewiduje utworzenie jednej jednostki kształcenia podyplomowego dla wszystkich medycznych grup zawodowych, w tym także dla pielęgniarek i położnych. Dzięki temu – jak wskazano – zapewniony zostanie wysoki standard szkoleń dla każdego z zawodów medycznych działających w sektorze ochrony zdrowia.

Aktualnie zadania dotyczące kształcenia podyplomowego w zawodach medycznych są realizowane przez dwa podmioty. Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego, m.in. lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych czy ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Za kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych jest monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych.

Resort zdrowia, który przedłożył regulację, podnosi, że zmieniające się potrzeby dotyczące jakości, dostępności, specyfiki i metod kształcenia podyplomowego wymagają zapewnienia pielęgniarkom i położnym odpowiednich warunków do dalszego kształcenia i rozwoju, takich, jakie mają przedstawiciele innych zawodów medycznych.

Zgodnie z projektem zadania dotychczas realizowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych zostaną przeniesione do Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Zintegrowanie jednostek kształcenia umożliwi pielęgniarkom i położnym łatwiejszy – jak podnosi MZ – dostęp do prowadzenia działalności naukowej, dydaktycznej i do uczestnictwa w inicjowaniu i wspólnym prowadzeniu badań naukowych.

W komunikacie wskazano, że dodatkowo, docelowo planowane jest ujednolicenie procesu związanego z przeprowadzeniem państwowego egzaminu specjalizacyjnego (PES) dla pielęgniarek i położnych.

Pozwoli to na wypracowanie jednolitych kryteriów egzaminowania dla wszystkich zawodów medycznych, w tym przekazanie od 2026 r. zadań związanych z organizacją PES do Centrum Egzaminów Medycznych.

CMKP będzie funkcjonowało na takich zasadach, jak publiczne uczelnie akademickie. Obecny dyrektor CMKP stanie się rektorem CMKP.

Nowe przepisy zakładają, że specjalizacja będzie mogła być prowadzona przez organizatorów kształcenia, którzy mają akredytację rektora CMKP, co pozwoli na zapewnienie wysokiej jakości prowadzonych specjalizacji.

Dotacja dla CMKP będzie mogła być przeznaczona na utrzymanie i rozwój potencjału centrum. Rozszerzone zostanie przeznaczenie tej dotacji o dodatkowy punkt – rozwój zawodowy pracowników.

Minister zdrowia będzie mógł uznawać tytuł specjalisty uzyskany przez pielęgniarkę lub położną w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej przed 1 stycznia 2021 r. Tytuł ten będzie równoważny tytułowi specjalisty w określonej dziedzinie pielęgniarstwa albo dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia w Polsce. Rozwiązanie to będzie również dotyczyło możliwości uznania pielęgniarce albo położnej tytułu specjalisty, uzyskanego poza UE.

Nowe rozwiązania mają zasadniczo wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

Źródło: PAP Nauka w Polsce/ autorka: Katarzyna Lechowicz-Dyl

Czytaj też: Priorytety w zachowaniu bezpieczeństwa placówek medycznych

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.